Kwiecień i maj są miesiącami, podczas których w sposób szczególny wspominamy mysłowickich więzienników pomordowanych w Lesie Katyńskim w 1940 roku.
Codziennie – począwszy od 1 kwietnia 1940 roku – grupy jeńców liczące od kilkudziesięciu do kilkuset osób przewożono z obozu jenieckiego w Kozielsku na miejsce kaźni – do Kozich Gór w Lesie Katyńskim. Akcja eksterminacji jeńców zakończona została 20 maja 1940 roku. Podczas niej pomordowano ponad 4000 ofiar m.in. funkcjonariuszy Straży Więziennej, pracowników cywilnych więziennictwa będących oficerami rezerwy Wojska Polskiego oraz inne osoby zatrudnione w więziennictwie, które NKWD zakwalifikowało do kategorii wyższych urzędników państwowych.

Wśród ofiar znalazło się dwóch funkcjonariuszy pełniących służbę w Areszcie Śledczym w Mysłowicach: Witold Bubik oraz Jan Wykurz.
Dla upamiętnienia zbrodni w Lesie Katyńskim od 1 kwietnia do 20 maja codziennie zapalane są znicze pod tablicą upamiętniającą pomordowanych funkcjonariuszy znajdującą się na dziedzińcu mysłowickiego aresztu.

(Zdjęcia ilustrujące materiał pochodzą z ogólnopolskiej pielgrzymki Służby Więziennej do Katynia z 2009 roku, w której uczestniczył Dyrektor mysłowickiego Aresztu ppłk Ryszard Samojluk.)