fot.arch.itvm.pl

Już dzisiaj (12.04) w Mysłowicach po raz pierwszy odbędzie się filmowy festiwal. Patronem organizowanych przez Mysłowicki Ośrodek Kultury „Pryzmatów” został zmarły przed dwoma laty Jan Ziemba, który na swoich taśmach zgromadził setki godzin nagrań uwieczniających miasto i jego mieszkańców. Historyczne nagrania mieliśmy przyjemność przypomnieć mysłowiczanom za sprawą programu „Z archiwum Z”.

Jak wyglądał pierwszomajowy pochód w Mysłowicach w 1969 roku, jak na wczasach w 1974 roku bawili się mysłowiccy górnicy, czy mysłowickie dożynki z 1984 roku – to tylko niektóre z nagrań, jakie mieliśmy przyjemność zaprezentować wraz z komentarzem Jana Ziemby. Bogaty zbiór taśm zgromadzony został w kinie Znicz, w którym przez wiele lat kinooperatorem był właśnie Jan Ziemba.

Mysłowice sprzed lat

Realizując program chcieliśmy odsłonić historię miasta. Na starych taśmach uwiecznione zostało życie Mysłowic drugiej połowy XX wieku. Oglądając nagrania można dowiedzieć się jak w przeszłości wyglądało miasto i co ciekawsze – jak żyli jego mieszkańcy.

W ciągu piętnastu miesięcy udało się nam zrealizować kilkanaście nagrań. Niestety plany na przypomnienie innych historii pokrzyżowała choroba Janka. To właśnie w jego archiwach znajdują się liczne, filmowe dokumenty ukazujące najciekawsze i przełomowe wydarzenia z życia miasta. Wśród nich znajdziemy takie perełki jak m.in. relację z wizyty w Mysłowicach kubańskiego dyktatora Fidela Castro.

Pochód majowy 1969 rok

Jesteście ciekawi Mysłowic sprzed lat? Przy okazji pierwszego dnia „Pryzmatów” postanowiliśmy przypomnieć jeden z naszych programów, który poświęcony był pierwszomajowym obchodom z 1969 roku: