Już 20 kwietnia br. odbędą się wybory do Mysłowickiej Rady Seniorów, która będzie miała wpływ na kształtowanie działań na rzecz mysłowickich seniorów. W Mysłowickim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie pt. „Senior w Mysłowicach”, podczas którego rozmawiano o potrzebach osób starszych mieszkających w naszym mieście.
– Do podjęcia działań, celem których będzie powołanie Rady Seniorów zainspirowało nas duże doświadczenie życiowe osób starszych. Są to ludzie, którzy pochodzą z różnych środowisk, w swoim życiu zajmowali się różnymi problemami, w związku z tym ich spojrzenie na współczesny świat jest bardzo cenne. Warto z tego doświadczenia skorzystać. – mówi prezydent Edward Lasok.
Podczas spotkania poruszono ważne tematy dotyczące środowiska seniorów, zarówno te zdrowotne, jak i związane z aktywnością osób starszych oraz poczuciem bezpieczeństwa. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele instytucji, którzy w swojej ofercie mają usługi skierowane do osób starszych. A co dokładnie Mysłowice mogą zaoferować swoim dojrzałym mieszkańcom?
– Myślę, że dosyć sporo. To wszystko zostało ujęte w zbiorczym katalogu wszystkich propozycji dla seniorów. Ja tylko powiem, że wiele działań robimy jeśli chodzi o MOK; wspomagamy zespoły artystyczne, folklorystyczne, chóry. Ponadto jesteśmy otwarci na wszystkie propozycje środowiska. – mówi Adam Radosz, dyrektor MOK.
Poza Mysłowickim Ośrodkiem Kultury bogatą ofertę posiadają także inne instytucje – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Muzeum Miasta Mysłowice, Miejska Biblioteka Publiczna, działający przy Górnośląskiej WSP Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Dlaczego tak ważne jest aktywizowanie mysłowickich seniorów i zwrócenie uwagi na ich potrzeby? Jak podczas konferencji powiedziała dyrektor MOPS Sylwia Komraus, nasze społeczeństwo sukcesywnie się starzeje i wzrasta liczba osób starszych. Już teraz ponad 15 tysięcy mysłowiczan to osoby, które ukończyły 60 rok życia, a ta liczba nadal rośnie.
Wybory do mysłowickiej Rady Seniorów zbiegają się z działaniami, jakie na rzecz osób starszych podjął samorząd województwa śląskiego. Na poziomie wojewódzkim charakter rady seniorów będzie inny niż miejskich rad, niemniej łączy je wspólny cel – dbanie o dojrzałych obywateli.
– Kiedy chcemy poznać czyjeś potrzeby, najprościej o nie zapytać. Dlatego jestem ogromnym zwolennikiem konsultacji, czy budżetu partycypacyjnego i tak samo z seniorami – jeśli chcemy przygotować politykę senioralną, jeśli chcemy ją skutecznie realizować i chcemy odpowiadać na potrzeby osób starszych, to musimy o nie zapytać. Nam się czasem wydaje, że potrzebą seniorów mogą być np. zniżki na wydarzenia kulturalne, a po rozmowie z seniorami okazje się, że oni bardziej potrzebują bezpłatnych porad prawnych. – mówi Wojciech Król, dyrektor gabinetu marszałka województwa śląskiego.
Konferencja w Mysłowickim Ośrodku Kultury pozwoliła przedstawić bogaty wachlarz zajęć i programów wsparcia, z których mogą korzystać mysłowiccy seniorzy, z drugiej strony przedstawiciele miejskich instytucji otrzymali informację zwrotną, co pomoże w jeszcze skuteczniejszym wspieraniu mysłowiczan.