Apel sejmiku to już kolejna oficjalna prośba kierowana na ręce premier Beaty Szydło o wydanie rozporządzeń wykonawczych do ustawy, dzięki którym możliwe będzie utworzenie metropolii. Wcześniej z apelem w tej sprawie wystąpili zrzeszeni w Związku Górnośląskim prezydenci śląskich miast. Jak podkreślają apelujący – utworzenie metropolii w obrębie miast naszej aglomeracji to ich szybszy rozwój.
Jak wynika z wyliczeń, przyjęta w październiku 2015 roku i podpisana już przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o związkach metropolitarnych, pozwoli uzyskać górnośląskiej aglomeracji ponad 200 mln zł z podatku PIT. Finanse te miałyby posłużyć zorganizowaniu sprawnego transportu publicznego, czy zintegrowanego zarządzania służbą zdrowia. Z założenia związek ma być zrzeszeniem jednostek samorządu terytorialnego, położonych w województwie śląskim. Jednym z 24 miast członkowskich mają być także Mysłowice.
Śląscy radni przyjęli apel
Apel śląskich radnych został podjęty w poniedziałek (18.04) w formie uchwały. Za było 26 radnych koalicji PO-PSL-SLD-RAŚ. Przeciw było 15 radnych PiS. Jest to już kolejny apel podjęty w tej sprawie – pod koniec grudnia 2015 roku z apelem o podobnej treści wystąpili przedstawiciele Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Oczywiście apel nie ma żadnej mocy prawnej i w żaden sposób nie obliguje premier do podjęcia jakiejkolwiek czynności w tej sprawie. Jednak wyraźnie zwraca uwagę, że śląscy samorządowcy oczekują szybszych działań podjętych na wyższych szczeblach władzy.
Radni z Mysłowic chcą metropolii
Sprawa przystąpienia Mysłowic i korzyści jakie niesie ze sobą metropolia, były przedmiotem pracy także mysłowickich radnych. Podczas sesji, która miała miejsce w styczniu tego roku, Rada Miasta Mysłowice niemal jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie upoważnienia prezydenta Mysłowic do podjęcia działań zmierzających do utworzenia związku metropolitarnego. Niemal jednogłośnie – bo od głosu wstrzymał się tylko jeden radny, pozostali obecni na sali samorządowcy zagłosowali na tak. Już pierwszy paragraf tej uchwały głosi: „Rada Miasta Mysłowice wyraża wolę utworzenia związku metropolitarnego w trybie ustawy z 9 października 2015 roku”.
Co na to mysłowiczanie?
A jak na sprawę przystąpienia Mysłowic do metropolii zapatrują się mysłowiczanie? Magistrat przeprowadził konsultacje społeczne, w których zadał pytanie: „Czy jest Pan/ Pani za wstąpieniem Miasta Mysłowice do Związku Metropolitalnego”. W żadnej z ankiet nie padła odpowiedź „nie”.
Czas ma tutaj spore znaczenie – zgodnie z zapisami ustawy, premier ma wydać stosowne rozporządzenie nie później niż do 30 kwietnia. Na jego podstawie związek metropolitarny jest tworzony z dniem 1 lipca. W innym wypadku procedura jest odraczana na kolejny rok – zgodnie z zapisami tej ustawy.
Jednak wszystko wskazuje na to, że ustawa choć weszła w życie z dniem 1 stycznia br., raczej nie zostanie wykorzystana do stworzenia jakiejkolwiek metropolii. W marcu wiceminister Jarosław Zieliński zapowiedział, że MSWiA nie wyda rozporządzenia określającego tryb utworzenia metropolii. Jego zdaniem ustawa wymaga nowelizacji, gdyż „ustawa preferuje największe ośrodki miejskie i nie sprzyja zrównoważonemu rozwojowi”.
Nowa ustawa w 2017?
Miasta Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego na podstawy prawne dające możliwość utworzenia metropolii czekają już kilkanaście lat. Jak długo jeszcze będą musiały czekać? W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, dwa dni po podjęciu apelu przez radnych sejmiku, odbyła się konferencja prasowa, podczas której wojewoda Jarosław Wieczorek zapowiedział, że ustawa powinna wejść w życie z początkiem 2017 roku.
Utworzenie metropolii górnośląskich miast było tematem programu „Dlaczego tak? Dlaczego nie?”, zobacz: Dlaczego tak, dlaczego nie: Radni o… metropolii. To szansa czy zagrożenie?