fot. Urban Lab Mysłowice (Fb)

23 kwietnia w mysłowickim Urban Labie odbył się finał wojewódzkiego konkursu plastycznego na najpiękniejszy wzór ze śląskiej zapaski 2024. Inicjatywa miała na celu rozbudzenie zainteresowania elementami dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska.

Piękne, ręcznie malowane bukieciki na zapaskach były niegdyś tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Konkurs miał za zadanie przypomnieć o tym wyjątkowym zwyczaju, ale również wzbudzić zainteresowanie kulturą Górnego Śląska, przedmiotami takimi, jak m.in. plastyka czy zajęcia regionalne oraz zainicjować integrację międzypokoleniową.

Na konkurs nadesłano 87 prac, co świadczy o dużym zainteresowaniu tematyką konkursu. Czołowe miejsca zajęły uczennice z Mysłowic: Weronika W. z SP 10, Maja G. z SP 10 oraz Laura T. z SP 9. Prace były oceniane przez kilkuosobowe jury w którym znaleźli się m.in. dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice i artysta-plastyk Adam Plackowski oraz etnolog Magdalena Toboła-Feliks.

– Rozdaniu nagród towarzyszyły występy uczennic i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Mysłowicach oraz Szkoły Podstawowej nr 44 w Katowicach, którzy grali na fletach prostych, śpiewali i godali po ślonsku. Teksty śląskich pieśniczek i opowieści były bardzo zabawne, co pozwoliło zbudować bardzo przyjemną atmosferę podczas całej gali – informuje Kinga Chojnowska, organizatorka konkursu i nauczycielka SP 10 w Mysłowicach.

Konkurs został zorganizowany przez Manufakturę Wzorów Śląskich „Ślonsko Róża”, Śląskie Stowarzyszenie Miłośników Folkloru oraz Szkołę Podstawową nr 10 w Mysłowicach.

– Celem konkursu było rozwijanie wiedzy o naszym śląskim dziedzictwie, jakim jest strój, jego wyjątkowe wzornictwo oraz kultura ludowa – dodaje Kinga Chojnowska.

Propagatorki wzorów śląskich, nauczycielki Kinga Chojnowska z SP 10 w Mysłowicach oraz Ewa Stano z ZSP dla Dzieci Niesłyszących i Słabo Słyszących w Katowicach działają głównie w swoich placówkach, a poprzez takie inicjatywy jak organizacja konkursów próbują zachęcać coraz więcej osób do malowania i upowszechniania śląskiego wzornictwa.

Konkurs odbył się pod honorowym patronatem europosła Łukasza Kohuta. Nagrody w konkursie ufundowali organizatorzy oraz sponsorzy: Muzeum Śląskie w Katowicach, Lemar Electric, Hilti, Aisko, Artnova oraz europoseł Łukasz Kohut.

Wszystkie wyróżnione prace będzie można podziwiać w Muzeum Miasta Mysłowice podczas od 13 czerwca br.