Do końca kwietnia zainstalowanych zostanie w Mysłowicach 40 kamer inteligentnego monitoringu miejskiego. Zaraz po tym rozpocznie się testowanie funkcjonowania całego systemu. Wielki brat jest tak skonstruowany, że zwróci uwagę na wszystko, co znajdzie się w jego polu widzenia. Od połowy maja będzie nadzorował miasto przez całą dobę.

Jak poinformowała nas Joanna Frysztacka, rzecznik ratusza, Centrum Operacyjne, mieszczące się w budynku Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach, oraz stanowiska zewnętrzne znajdujące się w Komendzie Miejskiej Policji w Mysłowicach oraz siedzibie Straży Miejskiej przygotowana są technicznie do podjęcia pracy.

Inteligentne oko

Inteligentny system pozwala nie tylko na rejestrację wideo określonych obszarów miasta. Co najważniejsze, będzie reagował na poszczególne zjawiska m. in. kolizje drogowe, zbiegowiska, leżących na ulicy ludzi, przypadki dewastacji i niewłaściwego parkowania pojazdów.

Monitoring obsługiwany będzie przez pracowników cywilnych Straży Miejskiej, przy wsparciu personelu Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz służb mundurowy na stanowiskach zewnętrznych.

Inteligentny system pozwala nie tylko na rejestrację wideo określonych obszarów miasta. Co najważniejsze, będzie reagował na poszczególne zjawiska m. in. kolizje drogowe, zbiegowiska, leżących na ulicy ludzi, przypadki dewastacji i niewłaściwego parkowania pojazdów. Wykrywając nieprawidłowości, umożliwi podjęcie natychmiastowych działań przez określone służby.

Gdzie kamery?

Kamery zainstalowane zostały w najruchliwszych rejonach miasta, przy głównych ulicach, na placach, a także w pobliżu najważniejszych z komunikacyjnego punktu widzenia skrzyżowań, gdzie panuje zwykle największy ruch pojazdów.

Znajdują się one przy ul. Powstańców 12, Grunwaldzkiej 22, Krakowskiej przy Sądzie Rejonowym, Moście Niepodległości, Rynku, Bytomskiej 37, skrzyżowaniach Katowickiej i Oświęcimskiej, Gwarków i Stawowej, Świerczyny i Boliny, Stawowej i Sobieskiego, Katowickiej i Bończyka, Wielkiej Skotnicy (na rondzie oraz obok “Biedronki”), Katowickiej przy stacji paliw BP, Oświęcimskiej, Górniczej (w tym skrzyżowanie z Robotniczą), Mikołowskiej, Stadionowej 13/Park Słupna, Placu Rady Europy, Ziętka, Brzezińskiej, PCK, 3 Maja i Dzierżonia.

24 godziny na dobę

Przez jakiś czas ustawienie kamer będzie dopracowywane, by w pełni wykorzystać możliwości reakcji systemu na zaobserwowane sytuacje. Od 15 maja br. w celu optymalnego wykorzystania obsługi monitoringu wprowadzone zostaną całodobowe dyżury strażników miejskich.