W związku z Rokiem Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej Muzeum Miasta Mysłowice przygotowało jednodniową konferencję popularnonaukową zatytułowaną: „Geneza, przebieg i skutki Tragedii Górnośląskiej”.
Konferencja odbędzie się 7 maja w godzinach od 10.00 do 16.00 w auli Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej przy ul. Powstańców 19, a zrealizowana zostanie ze środków Urzędu Miasta Mysłowice. Celem konferencji będzie popularyzacja wiedzy na temat Tragedii Górnośląskiej, a swoje wystąpienia zaprezentują historycy z Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Opolskiego, historycy z Instytutu Pamięci Narodowej oraz historyk z Muzeum Miasta Jaworzna. Podczas konferencji otwarta zostanie wystawa przygotowana przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach pt.: „Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku”. Wystawę tę od 8 do 31 maja można będzie również zobaczyć w Muzeum Miasta Mysłowice przy ul. Stadionowej 7a.

– Ekspozycja przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach składa się z 20 paneli, które w przystępnej formie, przybliżają realia 1945 r. na Górnym Śląsku. Na poszczególnych planszach wystawy zaprezentowano zagadnienia związane m.in. z okupacją niemiecką, zakończeniem działań wojennych oraz wkroczeniem Armii Czerwonej na Górny Śląsk, deportacjami mieszkańców tego regionu do ZSRR, tworzeniem się polskiej administracji, polityką narodowościową (weryfikacja i rehabilitacja), wysiedleniem ludności niemieckiej, funkcjonowaniem systemu obozowego i odbudową życia społeczno-gospodarczego – informuje Luiza Rotkegel z Muzeum Miasta Mysłowice.

Podczas konferencji poruszone zostaną następujące tematy:

  • 10.25 „Śląska tragedia czy tragedia Europy? Skutki wkroczenia Armii Czerwonej do Europy Środkowo-Wschodniej w latach 1944-1945″ – prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek (Uniwersytet Śląski)
  • 11.00 „Rok 1945. Koniec czy początek tragedii śląskiej?” – dr hab. Zygmunt Woźniczka prof. UŚ (Uniwersytet Śląski)
  • 11.35 „Losy mieszkańców Górnego Śląska pod koniec II wojny światowej” – dr Adriana Dawid (Uniwersytet Opolski)
  • 12.10 „Deportacje z Górnego Śląska do ZSRS w 1945 r. – faktografia i pamięć” – mgr Sebastian Rosenbaum (IPN Katowice)
  • 12.45 Otwarcie wystawy przygotowanej przez pracowników OBEP IPN Katowice „Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku”
  • 13.45 „Obozy pracy przymusowej na terenie woj. śląskiego – powstanie i funkcjonowanie” – dr hab. Kazimierz Miroszewski (Uniwersytet Śląski)
  • 14.20 „Obóz dwóch totalitaryzmów. Jaworzno 1943-1956. Nowoczesne formy upamiętnienia – główne założenia stałej wystawy muzealnej i portalu internetowego”- mgr Adrian Rams (Muzeum Miasta Jaworzna)
  • 14.55 „Obóz pracy w Mysłowicach” – dr Wacław Dubiański (IPN Katowice)

Spotkanie poprowadzi – doc. dr Gabriela Paprotna (Górnośląska WSP)