Mieszkańcy Mysłowic korzystając z niedawno odnowionego Parku Zamkowego mają liczne uwagi dotyczące właścicieli psów, którzy wyprowadzają tam swoje czworonogi często nie stosując się do przepisów – tzn. nie sprzątają powstałych nieczystości po swoim psie i puszczają go luzem bez smyczy i kagańca, co jest nieprzyjemne dla oka i zazwyczaj uciążliwe dla innych spacerowiczów.
W związku z tym faktem Straż Miejska prowadzi wzmożone działania wobec osób wyprowadzających psy na terenie Parku Zamkowego, który jest najstarszym i największym parkiem w Mysłowicach. Zostały w nim postawione m. in. nowe ławki, fontanna, utworzono nowe alejki oraz zasadzono nowe rośliny, które są sukcesywnie pielęgnowane.
PAMIĘTAJMY
Żeby zawsze zbierać po swoim „pupilu nieczystości” oraz pilnować, aby nie niszczył terenów zielonych – każdy z nas chciałby chodzić po czystych chodnikach „nie ozdobionych” przez psie kupy, a parkowa zieleń cieszyła oko i nie była rozkopana, czy zdewastowana przez psy.
„Przepisy w pigułce” – dotyczące wypuszczania psów na tereny miejskie w Mysłowicach.
I. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach:
Art. 10 ust. 2a. Nie wykonywanie obowiązków przez właściciela w związku z rozdziałem 6 Uchwały NR VII/92/15 Rady Miasta Mysłowice z dnia 26 marca 2015 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Mysłowice.
– podlega karze grzywny do 500 złotych
II. Kodeks wykroczeń:
Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia,
– podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
Art. 144. § 1. Kto na terenach przeznaczonych do użytku publicznego niszczy lub uszkadza roślinność lub też dopuszcza do niszczenia roślinności przez zwierzęta znajdujące się pod jego nadzorem albo na terenach przeznaczonych do użytku publicznego depcze trawnik lub zieleniec w miejscach innych niż wyznaczone dla celów rekreacji przez właściwego zarządcę terenu,
– podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
III. Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt:
Art. 85 ust. 1a. Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie – od tego obowiązku,
– podlega karze grzywny. (w tym przypadku Straż Miejska kieruje wniosek do sądu rejonowego)