Choć trzynasta, to z pewnością nie pechowa, a pełna radości, zabawy i talentu – w takiej właśnie atmosferze odbyła się trzynasta edycja Festiwalu Muzycznego „Pod kluczem”. W piątek 26 kwietnia utalentowani artyści z niepełnosprawnościami spotkali się w Mysłowickim Ośrodku Kultury, aby zaprezentować na scenie swoje umiejętności.
Festiwal Muzyczny „Pod kluczem” to wyjątkowe wydarzenie zarówno w naszym mieście, jak i województwie, które stwarza przestrzeń do zaprezentowania swoich umiejętności muzycznych, wokalnych oraz tanecznych dzieciom, młodzieży oraz dorosłym z niepełnosprawnościami. Co roku konkurs przyciąga wielu uczestników, którzy przyjeżdżają do Mysłowic z całego regionu.
– Jest to konkurs tak naprawdę, który jednoczy całą taką społeczność tutaj z naszego województwa osób niepełnosprawnych i to niepełnosprawnych intelektualnie, ale też z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, także jest to taka furtka dla tych wszystkich, którzy nie mają miejsca, gdzie mogliby się pokazać, to u nas na festiwalu mogą – opowiada Edyta Gryboś-Zabrzeńska, pomysłodawczyni i pedagog Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Mysłowicach.
Jaka jest geneza festiwalu?
– No wpadłam na ten pomysł po prostu, że chciałam, żeby to obejmowało szerszą grupę społeczną z różnymi zaburzeniami i to się tak naprawdę z roku na rok jakby rozwija, bo najpierw była ta niepełnosprawność intelektualna, potem doszły nam te całościowe zaburzenia rozwoju, teraz dochodzą też zaburzenia właśnie natury psychicznej. Chętnie też zawsze przyjmujemy uczniów z niedowidzeniem, bo też wiemy, że nie mają takiego swojego miejsca, wiemy od instruktorów, od nauczycieli, że się cieszą, że jest takie to miejsce tu u nas w Mysłowicach, gdzie mogą przyjechać i z nami być – tłumaczy Edyta Gryboś-Zabrzeńska.
– Każdy ten festiwal to tak naprawdę spojrzenie w to, że muzyka łączy nas wszystkich, jest niezależna od tego, czy jesteśmy w pełni sprawni, czy mamy jakieś niepełnosprawności. To, że jakieś niepełnosprawności mają nasi dzisiejsi artyści, ci artyści, którzy przez co najmniej dziesięć edycji się tutaj pojawiali, nie znaczy, że nie potrafią tej muzyki czuć, nie potrafią śpiewać, nie potrafią pokazać nam, że to im mocno gra w sercu – mówi Marek Mróz, konferansjer.
Tegorocznemu festiwalowi przyświecało hasło „Trzynastego wszystko zdarzyć się może” w związku z trzynastą edycją wydarzenia. Organizatorzy konkursu postanowili docenić wyjątkowe umiejętności wszystkich biorących w nim udział artystów. Stąd też zamiast standardowej klasyfikacji, pierwsze miejsce otrzymał każdy z uczestników festiwalu.
W trzynastej edycji festiwalu wystąpili:
1. Andrzej Gaura z ZSS Mysłowice
2. Martyna Sarnecka z ZSS Mysłowice
3. Zespół Rolniacy z ZSZS nr6 Katowice
4. Zespół z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Tychach
5. Zespół Taneczny z Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej Arka Noego
6. Marta Kowalska z ZSS Nr3 w Chorzowie
7. Zespół Wokalno-Instrumentalny „Świetliki” z ZSS Nr3 w Chorzowie
8. Zespół Wokalny z OSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej
9. Zuzanna Zugaj z SPS nr30 w Sosnowcu
10. Zespół Wokalny z SPS nr30 w Sosnowcu
11. Duet Wokalny: Kinga Hetmańczyk i Aleksandra Kordula z ZEW w Świętochłowicach
12. Zespół Wokalno-Instrumentalny z ŚDS w Mysłowicach
13. Tomasz Tokarczyk z WTZ Sosnowiec
14. Grzegorz Bańka z WTZ Sosnowiec
15. Trio z WTZ Będzin
16. Zespół Wokalny z WTZ Będzina
Tekst: Karolina Migas