Dzisiaj świętujemy rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja. Z tej okazji Mysłowice oddały hołd tym, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości i utworzenia demokracji w naszej ojczyźnie.

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji ojczyzny, która została odprawiona w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. W miejskich uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz miasta wraz z prezydentem Dariuszem Wójtowiczem, eurodeputowany do Parlamentu Europejskiego Marek Plura, poseł na Sejm RP Wojciech Król, radni, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji oraz mieszkańcy miasta.

Uczestnicy następnie przemaszerowali do Miejsc Pamięci Narodowej, gdzie złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową na rynku, gdzie w sierpniu 1919 roku zginęli uczestnicy I powstania śląskiego. Wiązanki znalazły się także pod pomnikiem Kardynała Augusta Hlonda, pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz pod tablicą pamiątkową w Urzędzie Miasta – ta przypomina z kolei poległych w trzech powstaniach śląskich. Następnie przemaszerowano na Promenadę, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem pamięci żołnierzy 23. Batalionu Saperów Śląskich oraz pomnikiem poświęconym pamięci polskim patriotom więzionym i pomordowanym przez oprawców hitlerowskich. Uroczystości towarzyszyła i akompaniowała Orkiestra Dęta KWK „Mysłowice-Wesoła”.

Uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa konstytucyjna regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie – po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku – nowoczesną, spisaną konstytucją. W czasach zaborów pamięć o ustawie pomagała naszym przodkom zachować tożsamość narodową i stanowiła symbol niepodległościowy.