Odciągają dzieci od komputerów, zachęcają do uprawiania sportu i przekonują, że największe ograniczenia to często te w naszych głowach. Mowa m.in. o sportowcach z niepełnosprawnościami, którzy w ramach kampanii „Pełni Sportu” fundacji MultiSport, 8 maja spotkali się z młodzieżą w Szkole Podstawowej nr 2 i Szkole Sportowej.

Dwie mysłowickie szkoły odwiedziły dziś pochodząca z Mysłowic Karina Wojciechowska, Miss Polonia 1991, a także absolwentka SP2 i Patrycja Haręza. Z młodzieżą w SP2 spotkał się  też Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic i absolwent tej szkoły. Zaproszona przez Karolinę Wojciechowską Patrycja Haręza, to jaworznicka szpadzistka, która udowadnia, że życie na wózku nie musi być przeszkodą w osiąganiu dużych sportowych sukcesów.

– Jest to niesamowita okazja, aby twarzą w twarz spotkać się ze sportowcem, który nie ma żadnych barier, aby osiągnąć sukces – mówi Barbara Szelest, dyrektorka SP2 w Mysłowicach.

Sportowcy z niepełnosprawnościami, którzy reprezentują Polskę na zawodach światowej rangi i osiągają duże sukcesy, są ważnymi uczestnikami inspirujących spotkań z młodzieżą i to właśnie ich fundacja zaprasza na tego rodzaju prelekcje.

– Jeździmy po różnych szkołach w całej Polsce. Jeździmy z osobami z niepełnosprawnościami, te osoby osiągają niesamowite sukcesy. Jeżeli ktoś w siebie nie wierzy, to jest to tylko blokada w naszej głowie. Że tak naprawdę możemy osiągnąć wszystko, bo nawet nie mając sprawnych nóg, możemy grać w piłkę nożną. To jest naprawdę niesamowite, wszystko jest do pokonania, tylko trzeba mieć do tego serce, trzeba mieć zapał, no i oczywiście włożyć w to pracę, ale tego też uczymy – mówi Karina Wojciechowska, Miss Polonia 1991, współpracująca z fundacją MultiSport. 

Celem projektu jest integracja oraz oswojenie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością u innych osób.

– Myślę, że to dobrze, że mamy takie spotkanie, bo wtedy możemy zrozumieć, jak się niektóre osoby, na przykład, czują, gdy mają ciężko w życiu . Tak, chciałbym. Chciałbym też, żeby było więcej spotkań z ciekawym człowiekiem – mówi Borys, uczeń SP2.

O tym, że sport odgrywa ważną rolę w wychowaniu, nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać, ale sportowcy z niepełnosprawnościami dają przykład także innym niepełnosprawnym. Patrycja Haręza jest m.in. multimedalistką mistrzostw Polski, medalistką mistrzostw świata w Warszawie, Rzymie i Egerze, ale i reprezentantką Polski na XVI Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio. Całą sobą pokazuje, że największe bariery, to często te w naszych głowach.

– To nie jest tylko wózek i nie siedzimy w domu, ale uprawiamy różne dyscypliny sportowe i możemy być aktywni. Ja zaczęłam trenować w 2008 roku szermierkę. W międzyczasie próbowałam też różnych innych dyscyplin, unihokeja na wózku, strzelectwo, wędkarstwo, ale jednak ta szermierka została w moim sercu i od tego czasu trenuję tę szermierkę, zdobywam medale na mistrzostwach, mistrzostwach świata, mistrzostwach Europy, Pucharach świata Cały czas trenuję i staram się pokazywać innym osobom niepełnosprawnym, aby wychodziły z domu, aby otwierały się na to, co my chcemy im pokazać i aby były aktywne. No i żyjmy, po prostu żyjmy, tak? Całą sobą – mówi Patrycja Haręza, szpadzistka.

Kampania społeczna „Pełni Sportu” została zapoczątkowana w ubiegłym roku przez Ministerstwo Sportu i Turystyki razem z Fundacją Multisport. W tej chwili kontynuuje ją Fundacja Multisport.