Do udziału w nowym projekcie zaprasza Mysłowicki Ośrodek Kultury, który przy współpracy z Filmoteką Narodową stawia na popularyzację klasycznego i współczesnego kina dokumentalnego. Jak również w ramach nowego przedsięwzięcia proponuje uczestnikom nowe próby percepcji świata ery informacyjnej.
Będąc uczestnikami medialnego świata, coraz trudniej w otaczającym nas szumie informacyjnym, odnaleźć informacje istotne i wartościowe. Zaproponowany przez MOK projekt „Mysłowicka Wiosna Uwagi” daje narzędzia oraz informuje jak przesiać dostarczane nam każdego dnia newsy oraz jak zapowiadają organizatorzy nauczy nas krytycznego oraz analitycznego spojrzenia na napływające informacje.
– W tytule projektu znalazło się hasło „uwaga” – będąca formą wytężonego skupienia, czy też weryfikacji treści. Ponieważ dziś nie jest problemem dostęp do treści ale ich weryfikacja i to jest dla nas istotne. Często na portalach np. „Interia”, czy „Wp”, czy innych stronach, widzimy informacje bardzo ważne dla kraju, a zaraz obok informacje popkulturowe czy przekręcone fakty. Zatem uczmy się odróżniać to co jest ważne od tego co nieistotne – mówi Jakub Pudełko koordynator projektu.
W ramach projektu przewidziano projekcje, wykłady, spotkania i warsztaty filmowe dla grup zróżnicowanych wiekowo. Warsztaty odbywać się będą w tygodniu, natomiast projekcje, zaplanowane zostały na weekendy. Zajęcia dotyczyć będą kultury medialnej oraz cyfrowej. Zaproponowane tematy to m.in.: promocja w sieci, prowadzenie videobloga, realizacja newsów (spotkania z dziennikarzami), filmowanie oraz rejestrowanie, a względy prawne, czy świadoma obecność w internecie.
Zaproponowane filmy dokumentalne będą dziełami festiwalowymi, często wzruszającymi, kontrowersyjnymi ale zawsze poruszającymi uwagę widzów.
– Film dokumentalny powinien wywoływać, a przede wszystkim poruszać odczucia. Coraz bardziej oczekujemy od mediów, czy serwisów informacyjnych dostarczania nam różnych treści. Jednak ważnym jest to, żeby nie dowiadywać się o świecie tylko z serwisów faktów czy wydarzeń. Ważne żeby poczynić jakiś ogląd świata, odkryć świat na nowo, a więc zależy nam najbardziej na tym krytycznym, mądrym spojrzeniu nie podatnym na ideologizację. Będziemy próbowali odpowiedzieć sobie na pytania w jaki sposób pokazać twórcze zmagania człowieka z współczesną rzeczywistością – relacjonuje założenia projektu Jakub Pudełko.
Projekcje odbywać się będą od 17 maja do 4 lipca w dwóch miejscach przy ul. Grunwaldziej 7 (Sala Widowiskowa) oraz w Kinie „Znicz” ul. Laryska 5. Szczegółowy program zostanie podany na stronie MOKu.
– Projekt skierowany jest do trzech grup wiekowych: od młodzieży gimnazjalnej do szkół ponadgimnazjalnych i liceów, grupa wieku średniego czyli 40 – 50 lat oraz seniorzy. Projekcje są otwarte, wstęp wolny, a odbywać się będą w środy w godzinach przedpołudniowych dla młodzieży oraz w soboty i niedziele dla wszystkich chętnych – zapowiada Jacek Turalik z Mysłowickiego Ośrodka Kultury.
Pierwsza projekcja już w niedzielę 17.05 o godz. 18.00
Jak zapowiada organizator: W ramach cyklu KINO – PRAWDA przyjrzymy się słynnej „TRYLOGII PRACY” Michaela Glawoggera – filmom dokumentalnym poświęconym globalizacji oraz relacji człowieka i środowiska, w którym przyszło mu żyć. To obrazy dla wielu być może wstrząsające, lecz otwierające oczy na codzienność i los ludzi w różnych miejscach świata, gdzie obiektywy kamer największych serwisów informacyjnych nigdy się nie pojawiają. Obejrzymy ostatnią i najnowszą część trylogii, poruszający, bardzo ważny i potrzebny dokument „CHWAŁA DZIWKOM” (2011), jeden z najgłośniejszych filmów w historii PLANETE+ DOCS FILM FESTIVAL, laureata jednej z Nagród Specjalnych Jury 68. Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2011 r. Wcześniej jednak obejrzymy fragmenty dwóch wcześniejszych części trylogii Glawoggera – „Megamiasta” (1998) i „Śmierć człowieka pracy” (2005).
Podczas niedzielnego spotkania zasmakujemy ponadto kilka zróżnicowanych tematycznie i formalnie krótkich metraży pokazywanych w ramach innych międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń poświęconych filmowi dokumentalnemu – „WATCH DOCS – Prawa człowieka w filmie” i „HUMAN DOC – Globalny rozwój w kinie”.
Szczegółowy harmonogram dostępny u nas w zakładce „Nie Przegap”.
{youtube}cdensMKqrsc{/youtube}