fot. ARAmedia

Najpierw himalaista Piotr Głowacki, później przedsiębiorcy Aneta i Maciej Sikorowie byli gośćmi cyklu „Miasto tworzą ludzie” Mysłowickiego Ośrodka Kultury. W czwartek 30 maja placówkę odwiedzą podróżnicy i miłośnicy zwiedzania kajakiem Monika i Jacek Parisowie.

Monika i Jacek Parisowie to mysłowiccy podróżnicy, którzy umiłowali sobie wodę. Jacek jest górnikiem w kopalni Staszic, Monika fryzjerką, prowadzi salon. Są rodzicami 17-letnich bliźniaków, Julii i Alana. Pewnego dnia porzucili na dwa tygodnie domowe pielesze i dmuchanym kajakiem popłynęli z Mysłowic do Gdańska.

Do zmierzenia się z Wisłą zainspirowała Jacka historia Andrzeja Sapoka, o którym przeczytał w jednej z lokalnych gazet. Pod koniec lat 20. XX w. przepłynął on Wisłę od Oświęcimia do Gdańska, aby zbadać rzekę pod kątem możliwości żeglugi. Po tym badawczym rejsie został zbudowany i zwodowany przy Trójkącie Trzech Cesarzy statek Katowice.

Po udanej wyprawie do Gdańska, z bagażem nowych doświadczeń, ruszyli w kolejną podróż, tym razem trochę dalej, do Paryża. Po 34 dniach i pokonaniu 2 700 km mogli rozwinąć mysłowicką flagę pod wieżą Eiffla i udowodnili, że z Przemszy można na przekór wszystkiemu dopłynąć tam, gdzie prowadzą marzenia.

Małżeństwo Parisów nie podróżuje dla sławy i pieniędzy. Zależy im przede wszystkim na rozpowszechnianiu polskiej żeglugi, a jednocześnie promowaniu rodzinnego miasta i zwróceniu uwagi na potencjał, jaki ma w sobie rzeka Przemsza. Flaga Mysłowic zawsze im towarzyszy, a przywiązanie do tradycji i symboliki regionu jest mocno widoczne. Pani Monika chętnie pozuje w stroju śląskim, a pan Jacek nie zapomina o górniczej profesji. Zaproszenie tej pary do cyklu „Miasto tworzą ludzie” jest w pełni uzasadnione.

„Miasto tworzą ludzie” to cykl spotkań z mniej lub bardziej znanymi mysłowiczanami, którzy osiągają sukcesy w różnych dziedzinach, od sztuki przez biznes po sport. Słowo „sukces” ma różne definicje i oblicza. Podczas organizowanych spotkań Mysłowicki Ośrodek Kultury pokazuje, że sukces to pasja, konsekwencja w realizowaniu swoich celów, ciężka praca i lokalne zaangażowanie. Przy doborze gości placówka kieruje się również wyjątkowością ich działań, niejednokrotnie wpisaną w specyfikę miasta.

Parisowie są od kilku lat obecni w życiu społecznym i kulturalnym Mysłowic. Współpracują z władzami miasta, stowarzyszeniem Mysłowicki Detektyw Historyczny, Mysłowickim Ośrodkiem Kultury oraz wieloma innymi podmiotami. Szczególnie bliskie im jest miejsce zbiegu rzek, czyli Trójkąt Trzech Cesarzy, z którego startują organizowane przez nich flisy oraz sprzątanie rzeki.

Małżeństwo chciałoby przede wszystkim skorzystać ze spotkania z mieszkańcami, żeby przeprowadzić minikonsultacje społeczne dotyczące Przemszy, jej wyglądu i zagospodarowania. Podróżnicy przygotowali też wyjątkowy prezent dla wybranego w konkursie mysłowiczanina lub mysłowiczanki.

Dokąd płynie Przemsza, tzn. jaki może być los tej części naszej regionalnej przyrody, w tym symbolicznego Trójkąta Trzech Cesarzy? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć już 30 maja w Galerii M2 MOK-u przy Grunwaldzkiej o godz. 18. Wstęp wolny!