Miasta aglomeracji górnośląskiej mają otrzymać ponad 3 mld złotych na inwestycje z unijnej kasy. W planie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych ujęto m.in. Mysłowice, w których wymienione ma ulec oświetlenie uliczne. Stare lampy dające żółte światło ma zastąpić nowa technologia LED.
W zasobach Mysłowic znajduje się 1617 punktów oświetlenia, w większości niemodernizowanych od lat. Unijna inwestycja obejmie 687 sztuk punktów oświetlenia. Odnowione mają zostać ponadto słupy, na których są zbudowane oprawy: 342 sztuk słupów stalowych drogowych o wysokości 9-10m, 38 sztuk słupów stalowych parkowych o wysokości 4-6m oraz 17 sztuk słupów trakcyjnych tramwajowych.
– Zakres projektu obejmuje modernizację istniejących ulicznych punktów świetlnych stanowiących własność Gminy Mysłowice poprzez zastosowanie ekologicznych rozwiązań głównie systemów oświetlenia typu LED, co bezpośrednio wpłynie na zmniejszenie zużycia energii i pozwoli na uzyskanie efektu ekologicznego – mówi Kamila Szal, rzeczniczka magistratu.
Finalny zakres rzeczowy i finansowy projektu zależny jest od ostatecznych wytycznych. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to projekty wpisane do „Strategii rozwoju subregionu centralnego na lata 2014-2020”, czyli takie projekty, na które miasta dostaną pieniądze bez konkursu. Decyzje w tej sprawie powinny zapaść do końca czerwca. Jeśli projekt będzie zaopiniowany pozytywnie, to w I kwartale 2015 należy złożyć wniosek, który będzie podlegał ocenie. Miasto Mysłowice będzie wnioskować o kwotę 1 304 750,00 zł.
– Technologia LED i oświetlenie zbudowane z jej wykorzystaniem to bardzo nowoczesne i zaawansowane źródło światła. Poprawa jakości oświetlenia wiązana jest bezpośrednio ze wzrostem bezpieczeństwa ruchu pojazdów na drogach jak i bezpieczeństwa osobistego mieszkańców. Lepsze warunki oświetlenia przejść dla pieszych, rejonów przystanków autobusowych, dworców, szkół i innych obiektów publicznych to poprawa warunków bezpieczeństwa i jednocześnie komfortu widzenia wszystkich uczestników ruchu – mówi Szal.
Projekty modelowe tego typu przyczyniają się do poprawy jakości oświetlenia w mieście, co powoduje polepszenie estetyki miasta oraz wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców i przybywających gości do miasta. Powyższe efekty mają niewątpliwy wpływ na ochronę stanu środowiska naturalnego warunkującego zrównoważony rozwój gospodarczo-społeczny. Odpowiednio oświetlone miejskie ulice, przejścia, węzły komunikacyjne, itp. przyczynią się do tworzenia stref bezpieczeństwa i zapobiegania przestępczości w zagrożonych patologiami społecznymi obszarach miasta. Będą też wizytówką miasta.
Diody LED są najbardziej energooszczędnym źródłem oświetlenia oferowanym na rynku. Ich sprawność wynosi 80-95%. Sprawność zwykłej żarówki to 5-10%. Moduły oświetleniowe LED charakteryzują się przeciętnym czasem pracy wynoszącym ok. 50000 godzin. To dziesięciokrotnie dłużej, jak czas pracy żarówki halogenowej i 25 razy więcej od zwyczajnej żarówki. Przeciętny czas eksploatacji modułu LED wynosi 5-7 lat. Ledowe oświetlenie to nie tylko jaśniejsze światło, ale także znaczne oszczędności dla miasta. Zwykła lampa w ciągu 5 lat zużywa aż 3530 kWh, a w ciągu tego samego okresu ledowa lampa zużyje 1290 kWh. W tradycyjnej lampie w ciągu 5 lat żarówka jest zmieniana 5 razy, a w ledowej jedna żarówka starcza nawet na dłużej niż 5 lat.
To jak wygląda ledowe oświetlenie można zobaczyć m.in. w Parku Zamkowym. Przy pierwszym etapie prac w Urzędzie Miasta zadecydowano o ujęciu modernizacji oświetlenia. Postanowiono na ledy, właśnie ze względu na jakość światła i jego niskie koszty eksploatacji.