Prace remontowe Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej nabierają rozmachu. Aktualnie odnawiane są elewacje miejskich kamienic przy ulicy Szymanowskiego, Oświęcimskiej, Grunwaldzkiej i Bytomskiej, rusztowania można zobaczyć także przy okazałej kamienicy na mysłowickim rynku. Cały czas pracuje ekipa malarzy malująca klatkę po klatce. Prawie gotowy jest remont dwóch klatek na Klachowcu, pomieszczeń MOK na Wesołej oraz klatki schodowej w budynku prokuratury. W tych dniach rozpoczyna się remont pustostanów, które zostaną przekształcone w cztery pomieszczenia tymczasowe na potrzeby przyszłych eksmisji. Kilka dni temu rozstrzygnięto także przetarg na wykonawcę termomodernizacji przychodni zdrowia w Wesołej przy ulicy 11 Listopada.

– Po ociepleniu elewacja przychodni zostanie ładnie pomalowana, w te same barwy, co przychodnia i apteka na ul. Wyspiańskiego 19. Zieleń to nasz kolor firmowy. Będziemy powielać ten układ barw na innych obiektach użytkowych MZGK tak, żeby nasze budynki służby zdrowia były od razu rozpoznawalne – informuje dyrektor zakładu.

Na przyspieszone remonty kamienic przy ulicach Bytomskiej oraz Szymanowskiego miała wpływ modernizacja torowisk w Katowicach, której skutkiem jest wstrzymanie kursów linii tramwajowej nr 14. Stworzyło to okazję do łatwiejszego, a przede wszystkim bezpieczniejszego dla pracowników montażu rusztowań niezbędnych przy remontowaniu kamienic.

– Trwający od marca kapitalny remont torowisk w Katowicach wstrzymał ruch tramwajów linii nr 14, ale trakcja pozostała pod napięciem. Postanowiłem wykorzystać tę okazję do przeprowadzenia remontów kamienic wzdłuż torowiska. Na naszą prośbę Tramwaje Śląskie odcinają odcinkowo napięcie elektryczne w określonych godzinach, co pozwala bezpieczniej pracować ludziom na rusztowaniach – wyjaśnia Zbigniew Augustyn, dyrektor MZGK.

W zasobach MZGK znajduje się czternaście kamienic, które stoją w bezpośredniej bliskości elektrycznej „pajęczyny”. Kilka z nich na pewno uda się odnowić w tym roku. Niestety trakcja tramwajowa często jest przymocowana nie do słupów, a bezpośrednio do ścian budynków, na hakach, przez co nie można nawet postawić zwyżki w przypadku doraźnych prac ratunkowych. Stawianie rusztowań koniecznych do przeprowadzenia większego remontu w czasie ruchu tramwajów też jest bardzo niebezpieczne. A trzeba dodać, że nie tylko jadący tramwaj ale także ciężkie przewody zawieszone bezpośrednio na budynku powodują silne drgania i dodatkowe zniszczenia. Dlatego budynki tak położone „cierpią” podwójnie.

Prace MZGK przy ulicy Szymanowskiego 2a pozwolą odnowić drugą część kamienicy, której pierwsza część została zmodernizowana już w 2012 roku. Południowo-zachodnie skrzydło także zyska odnowiony dach oraz elewację w kolorze szaroniebieskim. Piękna wieżyczka zdobiąca budynek zostanie przywrócona do pierwotnego wyglądu i zwieńczona okazałym kogutem.

Remont kamienicy na przy skrzyżowaniu ulic Bytomskiej oraz Żwirki i Wigury, prowadzony siłami własnymi MZGK, to dopiero początek remontowych planów zakładu. Wzdłuż ulicy Bytomskiej znajdują się historyczne perełki architektury, które po remoncie mogłyby stać się wizytówką miasta.

– Udało nam się już odnowić kamienicę na ul. Bytomskiej, która znajduje się pod numerem dziewiątym. Planujemy ratować jeszcze cztery stare kamienice przy ul. Bytomskiej 6, 7, 21 i 33. Kwestię remontu kamienicy spod adresu Bytomska 6 właśnie konsultujemy z wojewódzkim konserwatorem zabytków – wyjaśnia dyrektor Augustyn.

MZGK sięga po unijne środki

Miejski Zarząd przygotował się na unijne rozdanie budżetu 2014–2020, z którego chce pozyskać kilka milionów złotych. Jeżeli wnioski zostaną ocenione pozytywnie, Zarząd przeprowadzi m.in. termomodernizację budynku przy Reja 18 w Brzezince. Koszt takiej inwestycji to ok. 700 tys. zł, dokumentacja projektowa jest gotowa. Poważne prace mają się odbyć także przy ul. Mikołowskiej 4a (siedziba Powiatowego Urzędu Pracy i Prokuratury).

Z unijnych funduszy ma zostać sfinansowana termomodernizacja budynku oraz remont dachu wraz z utylizacją szkodliwego dla zdrowia azbestu. Potrzeba na to ponad 1,5 mln. Na wykonanie dokumentacji projektowej inwestycji w tym miejscu MZGK otrzymał dotację celową w wysokości 60 tys. zł. Obie inwestycje mają zostać wykonane w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Ostatni wniosek złożono na dofinansowanie remontów mieszkań socjalnych. Oczekiwana kwota wsparcia to 1 mln złotych.