Coraz większymi krokami zbliża się 1 lipca – data od której rozpocznie się prawdziwa rewolucja w gospodarce odpadami. W związku z tym, że poziom ekologicznej świadomości społeczeństwa jest nadal stosunkowo niski, w Mysłowicach w najbliższym czasie ruszy intensywna kampania informacyjna. Projekty graficzne całej kampanii przygotowali studenci katowickiej Akademii Sztuk Pięknych.
Mysłowicki Urząd Miasta postanowił postawić na młodych, kreatywnych artystów, dla których przygotował konkurs na projekt logo, plakatu oraz książeczki edukacyjnej dla dzieci. Laureaci konkursu spotkali się w urzędzie z prezydentem Edwardem Lasokiem oraz oficjalnie zaprezentowali swoje projekty.
– ASP ma dać przestrzeń, wyobraźnię drugiemu człowiekowi. To wyobraźnia decyduje o tym, jaki będzie przekaz z papieru jaki powstał, jak szybko trafi do umysłów ludzi od tych najmłodszych do starszych. Wykorzystanie tej wyobraźni było naszym głównym celem – powiedział prezydent Edward Lasok.
Zwycięskie projekty zostaną wykorzystane w prowadzonej przez magistrat ekologicznej kampanii informacyjnej skierowanej do wszystkich mieszkańców.
– Projekty zostaną wykorzystane w 100 %. Wydrukujemy książeczki dla przedszkolaków, będzie to 2600 książeczek, które trafią także do bibliotek. Logo zostanie wykorzystane we wszystkich informacjach, zarówno elektronicznych jak i drukowanych w ramach kampanii informacyjnej dotyczącej gospodarki odpadami komunalnymi. Natomiast plakat znajdzie się we wszystkich instytucjach jak i w zasobach mysłowickich spółdzielni – wyjaśnia Blanka Romanowska, Kierownik Zespołu Gospodarki Wodno – Ściekowej z mysłowickiego magistratu.
Zorganizowany przez magistrat konkurs był wspaniałą okazją dla studentów do praktycznego wykorzystania ich umiejętności. Dzięki temu młodzi projektanci mogli dowiedzieć się, jak w praktyce będzie wyglądała ich przyszła praca.
– Kiedy studenci zaczęli pracę zorganizowaliśmy spotkanie z przedstawicielami urzędu, gdzie konsultowaliśmy projekty pod względem merytorycznym. Okazało się np. że w wielu książeczkach pojawiały się obiekty, które niekoniecznie powinny znaleźć się w tym pojemniku. Było to bardzo dokładnie sprawdzone i omówione i nawet ci studenci, którzy nie wygrali konkursu dużo skorzystali na tej współpracy ponieważ uświadomiła im ona, że nie projektują nigdy dla siebie. Projektant projektuje zawsze dla kogoś – mówi Anna Machwic, dziekan Wydziału Projektowego ASP w Katowicach.
Efekty pracy studentów Akademii już niedługo będziemy mogli podziwiać w całych Mysłowicach. Wtedy dowiemy się także, czy ich przekaz trafi do mieszkańców.