fot. D. Sowa

Morgowski proboszcz ks. Mirosław Dubiel obchodził w niedzielę 3 czerwca swoje 25-lecie święceń kapłańskich. Z tej okazji podczas uroczystej mszy w kościele św. Jacka życzenia złożył mu dziekan dekanatu ks. Rafał Ryszka, prezydent Edward Lasok, grupy działające w parafii, ministranci i Rada Parafialna oraz najmłodsi parafianie i grupa Dzieci Maryi.

Życzyli – tak od serca – zdrowia, radości płynącej z kapłaństwa, życzliwości parafian i pomyślnego i szybkiego zakończenia  remontu kościoła. Oprócz życzeń były też kwiaty i prezenty, np. od prezydenta kielich z pateną, od Rady Parafialnej prezent materialny na tzw. „nowy ancug” na 25-lecie czyli na sutannę księżowską.

Było wspólne odśpiewanie „sto lat” na dalsza drogę kapłańską. Mszę jubileuszową uświetniła orkiestra pod dyrekcją Mirosława Kaszuby i chór parafialny św. Jacka. Po mszy parafialnie zostali poczęstowani  śląskim kołoczem przed kościołem.

Ks. Mirosław urodził się 20 lutego 1967 r. w Rybniku. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 1 w Żorach, a następnie do żorskiego Liceum Ogólnokształcącego im. K. Miarki, do klasy o profilu matematyczno-fizycznym. Po ukończeniu szkoły średniej  wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. W czasie studiów należał do kleryckiego zespołu muzycznego, który występował z powodzeniem na Śląskim Sacrosongu – festiwalu piosenki religijnej. Należał do grupy kleryków, a potem kapłanów zaangażowanych w organizację festiwalu twórczości religijnej Gaude Fest w Ustroniu. Z tamtego czasu pochodzi kilka piosenek religijnych, do których napisał muzykę , m.in.  „Otwórzmy serca” znajdująca się w śpiewniku diecezjalnym.

Święcenia kapłańskie przyjął 15. 05. 1993 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk ks. Abpa Damiana Zimonia. Pracował jako wikariusz w kilku parafiach archidiecezji katowickiej: św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach, Podwyższenia Krzyża św. w Pszczynie, św. Małgorzaty w Lyskach, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Radlinie – Biertułtowach, św. Herberta w Wodzisławiu Śl. oraz jeden rok w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. W parafiach pracował chętnie z dziećmi i młodzieżą. Oprócz katechezy szkolnej prowadził parafialne grupy: Dzieci Maryi,  ministrantów,  Oazę młodzieżową  i kręgi Domowego Kościoła . Był moderatorem rejonowym Oazy okręgu Pszczyńskiego, Pogrzebieńskiego, Niedobeckiego oraz Wodzisławskiego.

We wszystkich parafiach zakładał grupy muzyczne, które śpiewem animowały liturgię i nabożeństwa. Organizował festyny parafialne, a z młodzieżą spektakle teatralne.  Ks. Mirosław lubi muzykę, sport, dobrą książkę, film, teatr.