6 czerwca odbył się koncert „Dzieci dzieciom” z udziałem uczniów „Amadeusza”, który był podsumowaniem liczącego sobie 20 lat cyklu występów scenicznych, organizowanego we współpracy z Biblioteką Śląską w Katowicach. Motywem przewodnim była „Kraina lodu”.
Koncerty „Dzieci dzieciom” to wydarzenia, podczas których w okolicach 1 czerwca uczniowie Stowarzyszenia Ognisk Edukacyjno-Artystycznych „Amadeusz” występują m.in. dla podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych w regionie. W ciągu 20 lat uczestniczyły w nim dzieci z Katowic, Mysłowic, Sosnowca, Bytomia, Rudy Śląskiej i Chorzowa.
– Bywało, że na koncertach mieliśmy ponad 100 dzieci, z którymi również się bawiliśmy muzycznie. W 2004 roku był koncert poświęcony krajom Unii Europejskiej, w związku z przystąpieniem Polski do Unii – mówi Joanna Bliwert-Hoderny, organizatorka koncertów.
Koncerty są tematyczne, publiczność często jest w nie angażowana, tańczy i śpiewa razem z młodymi artystami.
– Od 2010 roku koncerty odbywały się tematyczne i tak tematami przewodnimi były rybki, ptaszki, zwierzątka domowe, bajki, dziki zachód, Z biegiem Wisły, tańce dworskie oraz Wolfgang Amadeusz Mozart i Stanisław Moniuszko. Uczniowie wykonywali utwory tematyczne i z całości tworzony był spektakl literacko-muzyczny – dodaje Joanna Bliwert-Hoderny.
20-lecie projektu „Dzieci dzieciom” stowarzyszenie powinno świętować w 2020 roku, ale te plany pokrzyżowała pandemia. Zarówno rok, jak i 2 lata temu koncerty z okazji Dnia Dziecka odbywały się w sieci. Nareszcie przyszedł moment, w którym można na żywo uczcić ten jubileusz.
W tym roku tematem przewodnim wydarzenia była uwielbiana przez najmłodszych „Kraina lodu” i z tą tematyką zmierzyło się 33 wykonawców. Koncert został wyreżyserowany przez Joannę Bliwert-Hoderny, która zadbała także o przygotowanie scenografii. Ze względu na remont Biblioteki Śląskiej koncert odbył się w MDK-u w Giszowcu. Na koniec wydarzenia Stowarzyszenie Ognisk Edukacyjno-Artystycznych „Amadeusz” otrzymało list gratulacyjny od dyrektora Biblioteki Śląskiej dr hab. prof. UŚ Zbigniewa Kadłubka. Przedstawiciele stowarzyszenia natomiast podziękowali dwóm dyrektorom biblioteki: prof. Janowi Malickiemu, prof. Kadłubkowi oraz pani Annie Spałek, która z ramienia instytucji koordynowała projekt przez te wszystkie lata.
Fot. Joanna Rzepka, Biblioteka Śląska