Po dwóch latach zakończono realizację przedsięwzięcia mającego na celu doskonalenie umiejętności mysłowickich nauczycieli. 18 czerwca odbyła się konferencja finalizująca projekt unijny: „Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół przez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w mieście Mysłowice”.

– Projekt ten dotyczy doskonalenia zawodowego nauczycieli. To jest rzecz, bez której dziś edukacja i szkoła nie może funkcjonować. Sytuacja tak bardzo się zmienia, że nauczyciele muszą cały czas doskonalić się i podnosić swoje kwalifikacje. Właśnie ten projekt dawał im taką możliwość – mówi Iwona Nowak, Dyrektor Kancelarii Prezydenta Miasta.

Przypomnijmy w 2013 roku Urząd Miasta Mysłowice uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na działanie o nazwie „Kompleksowe wspomaganie szkół”.

W projekcie uczestniczyło 16 szkół, które zostały podzielone na grupy wsparcia tematyczne i przedmiotowe (np. matematyczne, przyrodnicze, czy humanistyczne). Kompetencje zostały podzielone zgodnie z nauczanymi przedmiotami.

– Projekt ten wymagał dużego zaangażowania, czasu oraz dobrej organizacji. W związku z tym najpierw zaczęliśmy badać to z czym obcujemy, wybierać zagadnienia, a następnie krok po kroku, realizować to co sobie zaplanowaliśmy. Już pod koniec pierwszego roku pojawiły się wymierne i określone efekty. Natomiast po drugim roku pracy dostrzegliśmy to co najbardziej wartościowe w tym projekcie. Uważam, że ten projekt ten przyniesie długofalowe zmiany, które wpłyną na naszą pracę również w przyszłości – mówi Małgorzata Gawin nauczycielka z I LO.

Na realizację projektu pozyskano ponad 611 tys. zł., przy czym koszt na jedną placówkę wyniósł ponad 34 tys. zł. Swym zasięgiem objął blisko 450 nauczycieli i trwał od 2013 do 2015 r.

Do pozyskiwania unijnych dofinansowań oraz czynnego uczestnictwa w tego typu projektach zachęcała Hanna Tabor koordynatorka projektu

– Dofinansowanie jest naprawdę ogromne, a wiadomo, że budżet miasta nie jest w stanie sfinansować tylu szkoleń dla nauczycieli. Dlatego uważam, że warto, aby szkoły się starały o tego typu dotacje, aby placówki przystępowały do tego typu projektów. Sama również poszukam kolejnych działań do realizacji – zapewnia Hanna Tabor, koordynator projektu.

{mp4remote}/images/itvm/2015/06/projektunijny1.mp4{/mp4remote}