Znaczenie rodziny dla rozwoju każdego człowieka jest ogromne. Wzrasta ono jeszcze bardziej w przypadku osób z niepełnosprawnością, które potrzebują znacznie więcej zrozumienia, wsparcia i pomocy ze strony innych, szczególnie bliskich osób. W Mysłowicach w opiece na osobami niepełnosprawnymi rodzinom pomaga Ośrodek Rehabilitacyjno – Opiekuńczy w Brzezince, którego wykwalifikowana kadra służy radą, pomocą, fachową i troskliwą opieką na co dzień oraz w trakcie konsultacji i zabiegów.

 Mając na uwadze znaczenie najbliższych w życiu osób niepełnosprawnych, w ośrodku odbyły się obchody „Dnia rodziny”, w ramach którego świętowały rodziny dotknięte problemem niepełnosprawności, pracownicy ORO jak i zaproszeni goście.

 

Nasze spotkanie jest kontynuacją obchodów Metropolitarnego Święta Rodziny, którego obchody już po raz szósty odbyły się w województwie śląskim. To również okazja do podziękowania tym osobom, bez których ośrodek na co dzień nie mógłby funkcjonować. Przygotowaliśmy dla nich tzw. „Anioły ORO”.- wyjaśnia Witold Obrzut, dyrektor ORO.

 

Znaczenie rodziny w prawidłowym rozwoju osób niepełnosprawnych oraz istotę pomocy samorządów, organizacji oraz sponsorów w jak najlepszym funkcjonowaniu ośrodków rehabilitacyjno – opiekuńczych podkreśliła obecna na spotkaniu Anna Wandzel, dyrektor śląskiego oddziału PEFRON.

 

Proces wychowania jest jednym z najbardziej odpowiedzialnych zadań dorosłego człowieka. Wychowanie i rewalidacja dziecka niepełnosprawnego jest zadaniem niezwykle trudnym, dlatego mówiąc o prawidłowym funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych nie sposób nie wspomnieć o istocie ośrodków opiekuńczych.

 

Osoba niepełnosprawna tak jak każdy zdrowy człowiek chce cieszyć się życiem i uczestniczyć w życiu kulturalnym czy sportowym. Spotkanie jak to dzisiejsze ma na celu pokazanie, że niepełnosprawni są integralną częścią społeczeństwa. – podkreśla Krzysztof Marciniak, pełnomocnik urzędu ds. osób niepełnosprawnych.

 

Nadrzędnym celem programowym ORO jest rozszerzenie zakresu samodzielności życiowej dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną i schorzeniami współistniejącymi poprzez rehabilitację osobistą, społeczną i zawodową.

 

Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, ale też odskocznią od dnia codziennego. Nie zabrakło akcentów muzycznych, teatralnych oraz spotkania przy wspólnym stole.

{mp4remote}/images/itvm/2013/06/oro.mp4{/mp4remote}