Zakład Pedagogiki Społecznej, Resocjalizacji i Andragogiki Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. kard. Augusta Hlonda w Mysłowicach oraz Podyplomowe Studium Logopedii z Glottodydaktyką zorganizowali w Mysłowicach I Ogólnopolską Konferencję Naukowo – Edukacyjną.
Na mysłowicką konferencję, odbywającą się pod patronatem Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Logopedycznego, zjechało ponad 200 osób z całej Polski.
Tematem przewodnim konferencji była wczesna diagnoza logopedyczna w ujęciu interdyscyplinarnym, a jej celem podsumowanie aktualnej wiedzy dotyczącej wczesnej diagnozy logopedycznej oraz prezentacja wyników badań przez specjalistów różnych dyscyplin naukowych – lekarzy, pedagogów, psychologów i logopedów.
Interdyscyplinarne spojrzenie na problematykę pozwoliło zintegrować działania osób zajmujących się dziećmi z zaburzeniami mowy, dostarczyć wiedzy i umiejętności pozwalających na wczesną diagnozę dzieci, a także podjąć odpowiednie działania stymulacyjne i terapeutyczne.
Problematyka tejże konferencji była niezwykle ważna i co bardzo istotne – mieszcząca się w zakresie kompetencji zawodowych nie tylko logopedów, ale również nauczycieli wychowania przedszkolnego, opiekunów w placówkach opiekuńczo – wychowawczych, a także lekarzy pracujących z dziećmi.
Kierownikiem konferencji była dr Joanna Trzaskalik, kierownik Podyplomowego Studium Logopedii w GWSP w Mysłowicach.
Podczas konferencji poruszono m.in. tematy wczesnych objawów zaburzeń logopedycznych w ocenie neurorozwojowej dziecka, psychologiczne aspekty zaburzeń mowy dzieci i ich diagnoza, ale też strategie postępowania diagnostycznego w jąkaniu wczesnodziecięcym czy też funkcjonowanie językowe dzieci z autyzmem.