Szyb Bończyk znów stał się miejscem spotkania mysłowickich przedsiębiorców. Pod koniec czerwca rozmawiano tam o ułatwieniach w prowadzeniu działalności gospodarczej, dotacjach, stażach i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
I warsztaty odbyły się z inicjatywy Stowarzyszenia Wspierania i Rozwoju Przedsiębiorczości w Mysłowicach. Wspiera ono swoją działalnością różnych przedsiębiorców, zarówno tych mniejszych, jak i większych.
– Przede wszystkim zrzeszeni w stowarzyszeniu WIR, bo po to jest to stowarzyszenie abyśmy wspierali i pomagali. Są to zarówno przedsiębiorcy z dużym stażem jak i młodzi i nowicjusze. Jest także grupa, która działa już kilka, kilkanaście lat i także ma problemy, ale chcą się rozwijać – mówi Maciej Sikora, prezes Stowarzyszenia WiR.
Do udziału w dyskusji zaproszono najważniejsze instytucje w regionie, na których pomoc i poradę mogą liczyć przedsiębiorcy. Wśród panelistów byli przedstawiciele: Wojewódzkiego i Powiatowego Urzędu Pracy, Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Obecny był także prezydent Miasta Mysłowice Edward Lasok.
– Kontakt z przedsiębiorcami to jest nie tylko wiedza, jakie maja potrzeby i jak im się wiedzie. To są także naczynia ze sobą połączone, bo jeżeli przedsiębiorcom się dobrze wiedzie to i w mieście jest dobrze. Jeżeli przedsiębiorcy odczuwają niedosyt, to wiadomo, że to się odbije także na budżecie miasta. Warto wysłuchać ich potrzeb, zapatrywania się na różne tematy. Warsztaty to świetna okazja do tego, by pokazać przedsiębiorstwom, z czego mogą skorzystać – powiedział Edward Lasok, prezydent Mysłowic.
Wtorkową dyskusję w Szybie Bończyk zainicjował PEFRON. Anna Wandzel, dyrektor śląskiego oddziału, rozpoczęła od odpowiedzi na podstawowe pytanie, czyli jaką pracę mogę wykonywać osoby niepełnosprawne? Jak się okazuje – każdą. Dyrektor PFRON omawiała również szczegółowo możliwości dofinansowania, o które mogą starać się firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne.
Niejako dopowiedzeniem oferty PFRON dla przedsiębiorców była wypowiedź dyrektor mysłowickiego PUP. Bożena Bartnicka zwróciła także uwagę na szerokie formy wsparcia związane z refundacją stanowisk pracy, szkoleniami i stażami pracy oraz na inne formy pomocy, jakie urząd może udzielić przedsiębiorcom.
– Prezentujemy to, co aktualnie realizujemy, czyli projekty zarówno z Unii Europejskiej jak i z Funduszu Pracy. Będziemy zachęcać pracodawców do tego, aby korzystali ze staży, czyli nasze osoby bezrobotne zostaną zaktywizowane i przyuczone w ramach 6 –miesięcznych odpłatnych praktyk. Będziemy także zachęcać pracodawców do tworzenia miejsc pracy za pośrednictwem naszych środków, jako wkład dodatkowy – mówiła Bożena Bartnicka, dyrektor PUP Mysłowice.
We wtorkowych warsztatach udział wzięli także przedstawiciele Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości – instytucji, która z ramienia Zarządu Województwa Śląskiego realizuje między innymi działania w zakresie naboru i oceny projektów o dofinansowanie z Unii Europejskiej. To do ŚCP swoje kroki powinni kierować przedsiębiorcy starający się o dofinansowanie inwestycji ze środków UE.
– Nasz udział w warsztatach będzie polegał głównie na opowiedzeniu tego, co dotychczas zrobiliśmy, pokrótce zaprezentujemy też to, co w najbliższych latach może nas czekać. Wspieramy przedsiębiorczość od podstaw, można się do nas zwrócić o dofinansowanie nowej linii technologicznej, pomysłu rozwoju firmy czy wyjazdu zagranicznego na promowanie swoich produktów – powiedział Bartosz Rozpondek z ŚCP.
Jeszcze w tym roku przedsiębiorcy mogą ubiegać się o preferencyjne pożyczki na rozwój przedsiębiorstw. Jak tłumaczyła Ilona Dubacka z Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, pożyczki udzielane są między innymi na okres do 4 lat z możliwością karencji w spłatach kapitału, o oprocentowaniu od 0,3 do 0,6 stopy kredytu lombardowego w skali roku w zależności od okresu pożyczkowego.
Kolejną rundę Warsztatów Przedsiębiorcy organizowanych przez Stowarzyszenie WiR zapowiedziano na jesień.