Już tylko nieco ponad miesiąc dzieli nas od obchodów 100. rocznicy wybuchu pierwszego powstania śląskiego, które z wielkim rozmachem organizowane są w naszym mieście. W wydarzenie zaangażowała się także Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz zarząd województwa.

– Wsparła nas Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia kwotą 850 tys. zł oraz marszałek województwa śląskiego, który przekazał na budowę strefy pamięci powstańczej 200 tys. zł – informuje Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.

Jak podkreśla Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM, data 16 sierpnia 1919 r. jest ważna dla historii całego Śląska, dlatego metropolia bez wahania włączyła się w organizację uroczystości w naszym mieście.

– Metropolia postanowiła to wydarzenie potraktować jako metropolitalne, stąd też nasze zaangażowanie finansowe i organizacyjne. Chcielibyśmy, by w tym dniu za pomocą inscenizacji historycznych, rekonstrukcji pewnych wydarzeń zrobić taką żywą lekcję historii – mówi Kazimierz Karolczak.

Żywą lekcją historii będzie z pewnością także strefa pamięci, która powstaje na przejętym przez miasto od Spółki Restrukturyzacji Kopalń terenie tuż przy głównym wejściu do byłej kopalni Mysłowice.

– Strefa pamięci jest miejscem, gdzie zginęły rodziny górników i sami górnicy podczas masakry w 1919 r. Będzie tam panel, na którym będzie można spojrzeć w historię wstecz, gdzie będzie można zobaczyć wszystkie trzy powstania śląskie w formie audio-wideo. Oprócz tego trzeba zaznaczyć, że będzie można tam prowadzić edukację dla uczniów naszych szkół – tłumaczy prezydent Wójtowicz.

Najważniejsze wydarzenia, na które województwo przekazało miastu ponad 800 tys. zł, zaplanowane są na 14 sierpnia. Dzięki tym pieniądzom na terenie kopalni Mysłowice odbędzie się m.in. powstańczy koncert z udziałem wielu gwiazd.

– Chciałbym również podziękować władzom województwa śląskiego za przychylność i pomoc w organizacji obchodów powstań w Mysłowicach, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zarządowi oraz wszystkim członkom, za to że pomogli nam zorganizować środki finansowe, że wspierają nas merytorycznie i organizacyjnie. Dzięki temu będziemy mogli pokazać całej Europie, gdzie rozpoczęły się powstania i że wszystko zaczęło się w Mysłowicach – mówi Dariusz Wójtowicz.