Do 29 lipca Związek Subregionu Centralnego przyjmuje uwagi i sugestie dot. zmian do Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – dokumentu, na podstawie którego będą realizowane projekty ZIT na obszarze Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego.
Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 powstała po to, by określić obszary wymagające zmian i poprawy poprzez wykorzystanie finansowania z Unii Europejskiej na lata 2014-2020. W ramach Strategii są realizowane przedsięwzięcia ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne) dofinansowane z przeznaczonych na ten cel funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
Strategia ZIT opracowana przez Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego, w jasny i precyzyjny sposób przedstawia zdiagnozowane problemy gospodarcze, środowiskowe, klimatyczne, demograficzne i społeczne, które mają wpływ na obszar Subregionu Centralnego oraz sposoby ich rozwiązania m.in. w postaci propozycji rodzajów projektów do realizacji.
– Prace nad przygotowaniem Strategii ZIT rozpoczęły się w 2012 r. i były prowadzone w bardzo dynamicznie zmieniających się uwarunkowaniach. Efektem tych działań w ramach przygotowywania projektów do realizacji ZIT jest zacieśnienie współpracy pomiędzy samorządami. Do 2020 roku wydanych zostanie w Subregionie Centralnym ponad trzy miliardy złotych. To największa kwota, jaka zostanie przeznaczona na realizację ZIT-ów w Polsce – informuje Zygmunt Frankiewicz, Przewodniczący Zarządu Związku.
Aktualnie obowiązuje już VIII wersja Strategii ZIT, która została pozytywnie zaopiniowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym w ramach którego realizowane są projekty ZIT.
– Jesienią planujemy przyjęcie kolejnej wersji Strategii. Jej aktualizacja jest podyktowana przede wszystkim koniecznością uzupełnienia danych diagnostycznych oraz dostosowania zapisów do dokumentów takich jak Regionalny Program Operacyjny Woj. Śląskiego i jego uszczegółowienie, które również stale się zmieniają – dodaje Zygmunt Frankiewicz.
Ewentualne uwagi i sugestie można zgłaszać na zamieszczonym niżej formularzu i do dnia 29 lipca 2016 r. przesłać je na adres anna.kalinowska@subregioncentralny.pl.Więcej informacji nt. Strategii ZIT dostępnych jest na stronie www.subregioncentralny.pl