Pod hasłem „Wspólnie posprzątamy Mysłowice” przy ul. Bytomskiej 17 otwarto tutejsze podwórko na nowo.
[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=nk-iZFFR7S0″ /]
Pracownicy miejskich instytucji rozpoczęli działania, które starym podwórkom mają przywrócić nowy blask. Jednymi z nich są podwórka przy Jagiellońskiej 6 i właśnie Bytomskiej 17. Co zmieniło się na tym podwórku?
– Zostało odrestaurowane, odgruzowane, posprzątaliśmy, wycięliśmy trawy. Tutaj było wielkie gruzowisko, ogromny zburzony dom, zniszczone chodniki, brak dojazdu do budynku. 3 miesiące nam zajęły prace porządkowe i remontowe, żeby doprowadzić to miejsce do takiego porządku, jak jest w tej chwili i mamy dzisiaj otwarcie. Dzieci się bawią, są radosne, ludzie, którzy tu mieszkają, czują się znowu potrzebni, jak widzimy, dbają o to, żeby tutaj było czysto i żeby trawa była podlana. Za to chciałem podziękować mieszkańcom budynku Bytomska 17 – mówi Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.
To nie pierwszy raz, kiedy podwórko przy ul. Bytomskiej zyskuje nowe życie.
– Nie mam najmniejszych wątpliwości, że bytomska 17 to naprawdę bardzo fajna ekipa. Mieliśmy przyjemność poznać się w 2013 r, kiedy czarowaliśmy jako Mysłowicki Ośrodek Kultury na Bytomskiej 17. Idea odczarowanych podwórek poniekąd wróciła do Mysłowic. liczymy na to, że ta współpraca, to jest początek dalszej współpracy między nami. Nie tylko tym podwórkiem, ale i każdym – mówi Michał Skiba, dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury.
Dyrektor MOK zapowiada również powrót akcji, która bardzo dobrze przyjęła się w Mysłowicach kilka lat temu.
– Nie będę ukrywał, że MOK planuje do tego projektu odczarowanych podwórek. Na dzisiaj mamy taki wspaniały zaczyn i widać, że warto – dodaje Michał Skiba.
Oprócz samych mieszkańców i pracowników MOK, w projekt zaangażowali się też pracownicy Urzędu Miasta, MZGK, MOSIRu i ZOMMu.
– Naszym zadaniem była główna koordynacja całych prac oraz tak naprawdę odpowiedzialność za chodnik, trawę, nasadzenia drzew, ten żwir, który tutaj bardzo ładnie się komponuje i wszystkie inne pozostałe rzeczy, które były realizowane przez inne podmioty. Z tego miejsca chciałem podziękować m.in. MZGK za zaangażowanie w przygotowaniu ławek, stołu drewnianego, piaskownicy, oświetlenia nowego i uzupełnienie murku przy schodach – mówi Marcin Podsiadło, prezes zarządu ZOMM.
Ważnym elementem odnowionego podwórka jest jego powstańczy akcent.
– W związku z tym, że w tym roku przypada 100. rocznica wybuchu pierwszego powstania śląskiego i w związku z tym, że główne obchody będą organizowane w Mysłowicach, również tutaj podjęliśmy decyzję o treści muralu, który tutaj za nami jest widoczny – dodaje Marcin Podsiadło.
Mural na zlecenie MOK zrealizował Wojciech Walczyk.
– Chcemy nawiązać do tego na wielu podwórkach w naszym mieście i przez najbliższe 4 lata, powtarzam, 4 lata, nie tylko ten rok, będziemy odrestaurowywali podwórka zniszczone, będziemy je rewitalizowali i będą one wszystkie poświęcone powstaniom śląskim, jakie odbyły się na ziemi regionu śląskiego – mówi prezydent Wójtowicz.