„Nie kupuj – adoptuj” to hasło ogólnopolskiej kampanii, skierowanej do osób, które w najbliższym czasie zamierzają przygarnąć do domu czworonożnego pupila. Do akcji włączyły się także Mysłowice; w tutejszym schronisku przebywają zwierzęta, które z utęsknieniem czekają na swój dom i serdecznego opiekuna. Dlatego zamiast wydawać nawet kilkaset złotych za zakup przyjaciela, warto po prostu zabrać go do domu ze schroniska.
Psy czy koty przygarnięte ze schroniska są wyjątkowe, niepowtarzalne i mają bardzo dużo do zaoferowania. Wybór jest bardzo szeroki: w schronisku przebywają zarówno małe, duże, starsze, jak i młode zwierzęta. Są one mniej lub bardziej energiczne i o różnym umaszczeniu.
Wolontariusze i pracownicy schroniska znają swoich podopiecznych najlepiej, zatem aby wybrać najlepszego dla siebie zwierzaka, warto zapytać ich o zdanie. Trzeba pamiętać, że zależy im na jak najlepszym dopasowaniu psa czy kota do jego nowego opiekuna, gdyż jest to jednym z ważniejszych elementów udanej adopcji.
Każda decyzja musi być bardzo poważnie przemyślana – nic tak nie łamie zwierzęcych serc jak ponowne trafienie do schroniskowego boksu.
Jak wygląda proces adopcji? Jakie warunki należy spełnić, by adoptowac psa lub kota:
- Pierwszym etapem w procesie adopcji psa lub kota jest jego wybór. Tutaj dużą rolę odgrywają opiekunowie czworonogów, gdyż najlepiej znają potrzeby swoich podopiecznych. Mogą oni udzielić rozmaitych informacji, takich jak wiek zwierzaka, jego stan zdrowia, czy potrzeby bytowe. Odpowiedzą również na pytania dotyczące aktywności, zachowania, stosunku do ludzi, dzieci oraz innych zwierząt. Podzielą się z potencjalnymi opiekunami także innymi obserwacjami.
- Drugi etap to ankieta przed adopcyjna, która jest integralną częścią umowy adopcyjnej. Znajdują się w niej bardzo różne pytania. Są one jednak ważne z punktu widzenia znalezienia idealnego domu dla zwierzaka, jak również odpowiedniego czworonoga dla opiekuna. Pytania, którym trzeba zmierzyć czoła, są różnorodne: czym kierujesz się chcąc zaadoptować zwierzę, czy jesteś świadomy obowiązku, który niesie za sobą czworonożny przyjaciel, jaka ma być jego płeć a także jak zamierzasz zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Są również pytania odnośnie karmienia zwierzaka. To wszystko po to, aby adopcja była jak najbardziej udana.
- Następna faza to poznawanie. Spacery zapoznawcze psiaka z wolontariuszem oraz z nowym opiekunem. Ich ilość zależna jest od charakteru psa. Trzeci etap to także czas akceptacji czworonoga – przez wszystkich członków rodziny, w tym także przez inne zwierzęta przebywające w nowym domu. Jeśli potencjalni właściciele mają już psa, musi odbyć się obowiązkowy spacer zapoznawczy obydwu zwierzaków. W przypadku wcześniejszego posiadania kota, schronisko oferuje przyjazd do domu z nowym domownikiem i fachowe zapoznanie się zwierzaków.
- Ważnym i koniecznym elementem adopcji jest również po adopcyjny kontakt schroniska z nowymi właścicielami ich podopiecznego. Może odbyć się ona na zasadzie odwiedzin pracowników schroniska i pomocy behawioralnej, o ile taka jest potrzebna lub po prostu przesyłania zdjęć i informacji.
Chcesz adoptować zwierzę? Uzupełnij ANKIETĘ