fot.pixabay

Potrzebujesz szybko przemieścić się na drugi koniec miasta? Nie chcesz czekać na autobus, albo płacić krocie za taksówkę? W Katowicach działa już nowa, ciekawa forma komunikacji. Bez własnego kasku i bez formalności – wystarczy, że masz ukończone 18 lat.

Pobierasz aplikację Jeden Ślad, a ona prowadzi cię do najbliższego pojazdu i jednym kliknięciem uruchamia skuter. Banalne? Od teraz każdy pełnoletni posiadacz smartfona może skorzystać z nowej formy komunikacji. Wypożyczanie elektrycznych skuterów na minuty to ciekawa opcja, którą spotkać można już w takich miastach jak Warszawa, Bielsko-Biała czy Łódź, do tego grona dołączyły także Katowice.

Najpierw okres próbny, potem abonamenty

fot.pixabay

Wypożyczenie skutera rozpoczyna się od opłaty weryfikacyjnej w wysokości 49 zł. Po jej uiszczeniu rozpoczynamy okres próbny, czyli 14 dni, w czasie których możemy przejechać skuterem 60 minut. W ciągu tych dwóch tygodni, nawet jeżeli wyjeździmy dostępne kilometry, możemy wycofać swoją opłatę. Jeżeli tego nie zrobimy, dostaniemy gratis kolejne 150 minut do wykorzystania bezterminowo. Łącznie więc, za 49 złotych możemy jeździć skuterem przez 3,5 godziny.

Po zakończeniu okresu próbnego będziemy mieli do dyspozycji trzy warianty abonamentów – codzienny, miejski i prepaid.

Maksymalnie 50 kilometrów po pełnym naładowaniu

Nie musimy obawiać się o plecak czy kaski – one czekają na nas w bagażniku skutera, który otwiera się automatycznie po uruchomieniu pojazdu. Obsługa nie jest skomplikowana – pojazd uruchamia się, pauzuje albo wyłącza poprzez aplikację. W trosce o higienę możemy wykorzystać także dostępne czepki i ściereczki. Skuter uruchamiany jest przez aplikację, w niej także znajdziemy informację, na jak długo wystarczy nam bateria. W pełni naładowany skuter może przejechać około 50 km. Obsługa nie jest skomplikowana – pojazd uruchamia się, pauzuje albo wyłącza poprzez aplikację. Do prowadzenia jednośladu służą nam natomiast hamulce podobne do tych w rowerze oraz trzy tryby prędkości. Maksymalnie skuter rozpędza się do około 45 km/h.

O tym, gdzie znajduje się najbliższy skuter poinformuje nas aplikacja. Zazwyczaj znaleźć je można w centrum Katowic i najbardziej popularnych częściach miasta. Nie musimy wracać w miejsce, z którego zabraliśmy jednoślad – wystarczy zostawić go w obrębie specjalnej strefy – wszystkie informacje można znaleźć w aplikacji.