W ubiegłym tygodniu, po otrzymaniu od Straży Leśnej informacji o zrzucie ścieków do rowu znajdującego się na terenie leśnym w jednej z dzielnic Mysłowic, strażnicy miejscy, wspólnie pracownikami nadleśnictwa, podjęli działania mające na celu ustalenie sprawcy tego czynu. W trakcie przeprowadzonej w terenie wizji ujawniono aż trzy wyloty rur, z których wypływały ścieki. Na podstawie ukształtowania terenu wytypowano pięć nieruchomości, z których w ten sposób ścieki mogły być odprowadzane. Ustalono, że tylko jedna z nich podłączona jest do kanalizacji miejskiej. W wyniku kontroli ustalono, z których nieruchomości ścieki zostały odprowadzane do lasu.
Trzech właścicieli nieruchomości, którzy traktowali las jak zlewnię ścieków przy oczyszczalni, zostało ukaranych wysokimi mandatami. To nie jest już koniec ich kłopotów, gdyż Straż Leśna prowadzi postępowanie karne i za zanieczyszczanie lasu grożą im dalsze kary.
Dziwić też może postawa właściciela łąki, który nie zareagował, gdy na długości kilkudziesięciu metrów, w trzech różnych miejscach kopano rowy aby położyć w nich rury odprowadzające ścieki.
W ostatniej z kontrolowanych nieruchomości też ujawniono nieprawidłowości. Właściciel nie potrafił okazać rachunków za odprowadzenie kilkunastu metrów sześciennych ścieków. Co zrobił z tymi ściekami? Można przypuszczać, że wypompował je na pole sąsiada.
Straż Miejska przypomina, że w zakresie gospodarki odpadami ciekłymi właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
1) przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych przy czym przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych;
2) w nieruchomościach, które nie są przyłączone do kanalizacji miejskiej, ścieki muszą być gromadzone w zbiornikach bezodpływowych a pozbywanie się ich musi być zgodne z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i przepisami odrębnymi.
Właściciele nieruchomości obowiązani są do zawarcia umowy z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych a podczas kontroli zobowiązani są do okazania takiej umowy oraz dowodów uiszczania opłat za te usługi. Kontrolę gospodarki odpadami, z upoważnienia Prezydenta Miasta, wykonują strażnicy miejscy. Za brak umowy i rachunków przewidziane są sankcje karne. Pamiętać należy, że rachunki muszą dokumentować odprowadzenie takiej ilości ścieków jak rachunki za dostarczenie wody. Wyjątek od tej reguły może zaistnieć wtedy, gdy nieruchomość wyposażana jest w drugi wodomierz, z którego woda pobierana jest np. do podlewania ogródka. Montaż drugiego wodomierza musi być jednak uzgodniony z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Mysłowicach.