Z uwagi na szkody górnicze w Laryszu wybudowana zostanie nowa szkoła / fot.arch.itvm.pl

Coraz bliżej budowy nowej szkoły i przedszkola dla dzieci z Larysza. Magistrat ogłosił przetarg na wykonanie projektu budynku szkoły i przedszkola wraz z salą gimnastyczną. Nowy budynek ma powstać na szkolnej działce, tuż obok liczącego 150 lat budynku, w którym obecnie uczą się dzieci. Z uwagi na liczne szkody górnicze stara szkoła nie nadaje się do remontu. Po wybudowaniu nowej siedziby dla uczniów i przedszkolaków, stary budynek zostanie wyburzony.

Zadaniem projektanta, który wygra przetarg, będzie przygotowanie projektu budynku nowej szkoły, którą miasto wybuduje na terenie należącym do Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 3 przy ul. Laryskiej. Jego szczegółowy projekt budowlany będzie musiał być zgodny z gotowym już projektem koncepcyjnym.

Jak ma wyglądać nowa szkoła?

Przekrój trzeciego piętra. Projekt budowlany będzie musiał byc zgodny z przygotowanym w kwietniu tego roku projektem koncepcyjnym nowej szkoły / fot. mat. FS Projekt

W nowej szkole powstanie 8 nowych sal lekcyjnych dla uczniów szkoły podstawowej, 6 sal przedszkolnych, jadalnia, biblioteka, sala gimnastyczna i aula w ciągu komunikacyjnym budynku. Zwycięzca przetargu będzie miał za zadanie ująć w projekcie budowę windy towarowej, wentylacji mechanicznej minimalizującej poziom hałasu z otoczenia szkoły, a także instalacji fotowoltaicznej na szkolnym budynku. Przygotuje również projekt docelowego zagospodarowania całego terenu szkoły; wjazdy i dojścia na jej teren, budowę parkingów z dojazdami, place zabaw, boiska i małą architekturę.

Szkody górnicze

Szkoła w Laryszu jest jedną z najstarszych placówek edukacyjnych w Mysłowicach, w czerwcu obchodziła jubileusz swojego 150-lecia (zobacz: W Laryszu świętowali 150-lecie swoje szkoły) . Siedziba zespołu szkolno-przedszkolnego niszczeje z uwagi na działalność górniczą. Wyrządzone eksploatacją węgla szkody są liczne, a ich usunięcie jest zbyt kosztowne. Bardziej ekonomicznym działaniem jest budowa nowego budynku dla dzieci z Larysza.

Część kosztów inwestycji ma pokryć odszkodowanie za wyrządzone na starym budynku szkody górnicze.

– Kwota ubezpieczenia z KWK Mysłowice-Wesoła to 1,3 mln zł, co jest oczywiście wartością niewystarczającą na sfinansowanie budowy szkoły – informuje Joanna Frysztacka, rzecznik prasowa magistratu

Przetarg

Projektanci zainteresowani wykonaniem projektu nowej szkoły swoje oferty mogą składać do 16 sierpnia w mysłowickim magistracie. Magistrat weźmie pod uwagę nie tylko cenę wykonania projektu, ale też zaproponowany okres gwarancji. Po wyborze oraz po podpisaniu umowy, zwycięzca przetargu będzie miał 6 miesięcy na przygotowanie projektu szkoły.