Mat. nadesłany

Proces trawienia odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. Z jednej strony wpływa na przyswajanie składników odżywczych, ale też okazuje się, że trawienie jest powiązanie z naszym samopoczuciem i kondycją. Często męczą Cię zgaga, uczucie wzdęcia czy zaparcia? W takim razie koniecznie sprawdź, jak poprawić trawienie.

Skąd się biorą problemy trawienne?

Zanim przejdziemy do tego, jak poprawić trawienie, musimy najpierw zrozumieć, gdzie jest początek naszych problemów. Fachowo kłopoty z trawieniem nazywamy dyspepsją. Charakteryzuje się ona bólem brzucha, nudnościami, wymiotami, zgagą, uczuciem pełności po zjedzeniu, szybkim uczuciem sytości itp. Istnieje wiele przyczyn występowania takich objawów – mogą wynikać one z nieprawidłowej diety, nietolerancji lub alergii pokarmowej, dużej ilości stresu, niezdrowego stylu życia, braku ruchu, picie zbyt małej ilości płynów, spożywania dużej ilości alkoholu, niedoborów czy stanów chorobowych. Powodem problemów trawiennym może być też przyjmowanie niektórych leków, np. antybiotyków.

4 sposoby, jak poprawić trawienie

Dlatego też, gdy chcesz poprawić procesy trawienne, powinieneś lub powinnaś wdrożyć cztery polecane przez nas metody.

Zmień swoją dietą

Pierwszym i zazwyczaj najważniejszym krokiem jest zmiana diety. Najważniejsze jest to, aby Twoja dieta była odpowiednio zbilansowana. Wiele osób uznaje, że kluczowe znaczenie ma to, aby jedzenie było bogate w błonnik, ale nie jest to do końca prawda. Warto jeść produkty bogate w błonnik pokarmowy np. orzechy, nasiona, warzywa itd. wtedy, gdy masz problem z zaparciami. W przypadku biegunek lepiej ogranicz ich spożycie.

Zdrową dietę możesz przygotowywać samodzielnie lub zamówić ze strony cateringu np. na stronie https://www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/krakow/. Zadbaj o to, aby jeść posiłki co 3-4 godziny. Zrezygnuj z jedzenia bardzo ostrych i tłustych potraw, które zwiększają ryzyko wystąpienia problemów trawiennych.

Pij więcej wody

Nie odkryjemy Ameryki, jeśli napiszemy, że prawidłowe nawodnienie ma duży wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym na trawienie. Bardzo ważne jest to, aby codziennie pić 1,5-2 litry wody, herbat itp. W przypadku problemów trawiennych bardzo pomocne może być picie herbaty miętowej czy rumianku.

Ćwicz!

Duży wpływ na pracę jelit ma ruch. Znajdź sport dla siebie i wyznacz czas, kiedy będziesz się ruszać. Regularne treningi znacznie zmniejszają ryzyko zaparć i pozytywnie wpływają na procesy trawienne.

Naucz się radzić sobie ze stresem

Duży wpływ na trawienie ma stres – szczególnie ten przewlekły. Okazuje się, że to, co czujemy, ma wpływ na komunikację między mózgiem a jelitami. Jeśli przez długi czas żyjesz w stresie, to wkrótce możesz zacząć odczuwać takie problemy trawienne jak ból brzucha, nudności czy biegunka. Pomocne w nauce radzenia sobie ze stresem są spotkania z terapeutą, medytacja, joga czy rozmowa z bliską osobą.

Artykuł sponsorowany