Zakończył się ogólnopolski plebiscyt „Modernizacja Roku” organizowany pod patronatem dziennika Rzeczpospolita. W kategorii Gastronomia najwięcej głosów zdobył mysłowicki obiekt Szyb Bończyk!
„Szyb Bończyk, to niepowtarzalne miejsce na mapie Śląska” – głosi jeden ze sloganów promujących to wyjątkowe miejsce. Dziś można śmiało powiedzieć, że kompleks bankietowo-konferencyjny zlokalizowany w budynkach dawnego szybu kopalni Mysłowice, to marka znana i ceniona w całym kraju. O sukcesie w internetowym głosowaniu mówi właściciel obiektu Maciej Sikora.
– Zwycięstwo w konkursie to wspaniała wiadomość. Nie byłoby jednak tego sukcesu, gdyby nie głosy osób, które wspierały nas od samego początku. Cieszymy się, że nasza codzienna praca związana z modernizacją obiektu przyniosła taki efekt. Dziękujemy za każdy oddany głos – mówi Sikora.
Konkurs „Modernizacja Roku” organizowany jest przez stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. Imprezie patronują: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska.
Ideą Konkursu jest propagowanie i wspieranie działań dla ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego oraz promocja modernizacji, przebudowy i rozbudowy obiektów i urządzeń dla uzyskania efektów użytkowych i estetycznych.
Szyb Bończyk rozpoczął swą działalność ponad 100 lat temu, początkowo pod nazwą Otto, będąc szybem pomocniczym – wentylacyjnym KWK Mysłowice. Budynki szybu mieściły maszynę wyciągową z dwoma klatkami do opuszczenia materiałów i wentylator.
Chyba żaden z pracujących tu górników nie mógł przypuszczać, że po okresie przemysłowym, Szyb Bończyk stanie się perłą w gastronomicznej koronie regionu. Niewiele osób wierzyło, że budowa kompleksu bankietowo-konferencyjnego na górniczych ruinach może się powieść. Trudu odratowania zabytkowych budynków podjęli się Aneta i Maciej Sikora. Zaangażowali swój czas, energię i oszczędności w prace porządkowe, remontowe i projektowe, trwające nieprzerwanie od 2007 roku.
Trzy lata trwało porządkowanie terenu i opracowanie projektu utworzenia w budynkach szybu kompleksu bankietowo-konferencyjnego. Pozwolenie na budowę uzyskano w 2009 roku. Trzy lata później pierwsi goście zaczęli odkrywać nową historię Szybu Bończyk.
Dziś, Szyb Bończyk jest obiektem wielowymiarowym. Po pierwsze, to zyskujący na popularności kompleks bankietowo-konferencyjny. W murach gościli prezydenci i premierzy, wysocy urzędnicy unijni oraz gwiazdy kultury, sportu i sztuki. To miejsce szczególnie upodobały sobie pary młode, które z kilkuletnim wyprzedzeniem planują ten najważniejszy dzień w życiu.
Szyb, to również muzeum historii i tradycji Górnego Śląska ze szczególnym naciskiem na górnictwo. Tu odbywają się spotkania z historią, wernisaże, koncerty i wystawy. Szyb niesie również przesłanie pomocy osobom potrzebującym.