fot.arch.

Dotychczasowe akcje pokazały, że znakowanie rowerów cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców – przy każdej z poprzednich okazji, z możliwości zabezpieczenia jednośladu korzystały dziesiątki mieszkańców. Od przyszłego roku nie trzeba będzie już czekać na specjalnie organizowaną akcję; w komendzie straży miejskiej rower będzie można oznakować w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

Widząc tak duże zainteresowanie nie możemy nie reagować. Nie każdy mieszkaniec może pojawić się podczas jednorazowej akcji, dlatego podjęłam decyzję, by znakowanie rowerów odbywało się systematycznie. Nasza nowa komenda daje takie możliwości. Rowery będziemy znakować w każdą pierwszą sobotę miesiąca, w godzinach od 10:00 do 13:00 – mówi Magdalena Kawka, Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Mysłowicach

Od kwietnia do października

Systematyczne znakowanie rowerów będzie odbywać się w sezonie wiosenno-letnim, kiedy z dobrych warunków do jazdy na dwóch kółkach korzysta największa ilość mieszkańców.

Rozpoczniemy od pierwszej soboty kwietnia. Planujemy, by znakowanie w pierwsze soboty miesiąca potrwało do października. Nadal oczywiście będziemy pojawiać się na miejskich imprezach, tak jak np. przy okazji Tour de Pologne. O każdej takiej możliwości będziemy na bieżąco informować mieszkańców – mówi Magdalena Kawka

Akcje wyjazdowe

Jeszcze w tym roku swoje jednoślady będzie można oznakować podczas dwóch akcji wyjazdowych:

  • 2 września – przy okazji rowerowego rajdu na zakończenie wakacji
  • 9 września – przy okazji miejskich dożynek w Dziećkowicach

Poza tym rower będzie można zabezpieczyć 6 października na terenie komendy straży miejskiej.

Znakowanie tylko sprawnych rowerów

W cyklicznych znakowaniach jednośladów w komendzie straży uczestniczyć będą też funkcjonariusze policji. Należy pamiętać, że z oznakowania mogą korzystać osoby dorosłe, jednak dopuszcza się także oznakowanie roweru osobie niepełnoletniej, pod warunkiem uczestniczenia w tej czynności jej rodziców, opiekuna prawnego lub innej pełnoletniej osoby, której tożsamość została stwierdzona na podstawie dowodu osobistego. W takim przypadku rower zostanie zarejestrowany na osobę pełnoletnią, natomiast nieletni będzie wskazany jako użytkownik jednośladu.

Wymagane dokumenty

Nie wolno zapomnieć o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości oraz dowodu zakupu lub kartę gwarancyjną roweru, który ma być oznakowany. Wykonanie graweru jest całkowicie bezpłatne, należy jednak zadbać o to, by rower spełniał wszelkie wymagania, gdyż funkcjonariusze nadają numery jedynie sprawnym jednośladom, które zapewniają bezpieczeństwo na drodze.

Rower powinien posiadać wyposażenie:

  • z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
  • z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż
  • trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
  • co najmniej jeden sprawnie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.