fot.arch.itvm

Miejskie inwestycje na przyszły rok mają upiększyć miasto i stworzyć w nim centrum sportu i rekreacji. Plany Edwarda Lasoka na przyszłą kadencję wiążą się z przebudową Promenady i Parku Zamkowego, ale też i z budową krytej pływalni. Wiesław Kosterski rozmawiał z prezydentem na temat jego przyszłych projektów.

Czym dla Mysłowic jest Promenada i Park Zamkowy?

Dobre pytanie… Promenada i Park Zamkowy wpisują się w całe Stare Miasto, w historię Mysłowic. Kiedyś wyglądało to zupełnie inaczej – były tam tereny zalewowe Przemszy, a Promenada łączyła miasto z osadą w Brzęczkowicach. To był naturalny trakt, bardzo mocno uczęszczany. Dzisiaj jest tam zieleń i zabudowania.

Kraków ma Planty, Mysłowice mają Promenadę i Park Zamkowy

Tak można porównać, zwłaszcza Promenadę, którą z Parkiem Zamkowym łączy Starówka, tworząc urbanistyczną całość. Park dawniej wyglądał całkiem inaczej.

Jak ma się zmienić?

W typowy obszar rekreacyjny, kulturalny i sportowy. Przygotowany zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, tak, żeby całe rodziny mogły z niego korzystać i tam wypoczywać. W podobny sposób zagospodarowana zostanie Promenada. Odnowienia wymaga także przewiązka, którą – ze względu na jej stan techniczny – trzeba będzie wcześniej przygotować do etapu przebudowy.

A, która jedną nogą stoi na terenie miasta, drugą na terenach kolejowych, co nie ułatwia zadania

Prowadziliśmy rozmowy na ten temat. Kolej przygotowuje projekt związany z przekazaniem przewiązki i kilku innych budynków na rzecz miasta. Łączy się to z planowaną przez PKP modernizacją stacji i trenów kolejowych oraz budową Bike&Ride. Z tych planów wyłania się potężny projekt modernizacji miasta, podzielony na kilka części. Promenada i Park Zamkowy idzie swoim torem, Bike&Ride swoim, a do tego inwestycje kolejowe oraz modernizacja torowisk tramwajowych.

Kiedy zamknie się przebudowa Promenady i Parku Zamkowego?

Pierwsze prace rozpoczną się w tym roku i potrwają w 2-letnim cyklu. Bike&Ride realizowany będzie również około 2 lat. Dłużej potrwają natomiast inwestycje kolejowe. W tym roku zakończymy projektowanie przebudowy linii tramwajowych, łącznie z modernizacją ul. Bytomskiej, Starokościelnej, Szymanowskiego i Powstańców, rondem w ciągu ul. Krakowskiej i przejściem podziemnym przy ul. Grunwaldzkiej.

Przy Promenadzie planowana jest także budowa stadionu lekkoatletycznego

Projekt jest już gotowy. Problemem jest finansowanie tej inwestycji. Chcemy skorzystać ze środków zewnętrznych, prowadzimy rozmowy m. in. z Ministerstwem Sportu na temat dotacji. Na budowę stadionu, w zależności od stopnia złożoności projektu, trzeba będzie przeznaczyć od około 12 do 20 mln zł.

Mieszkańcy oczekują również budowy krytej pływalni

Chcemy, żeby na Słupnej powstał cały kompleks sportowo-rekreacyjny. Basen jest teraz projektowany. Koszt inwestycji sięgnie nawet 25 mln zł. Jak na miasto wielkości Mysłowice, to potężna inwestycja. Do tego trzeba się solidnie przygotować. Dzisiaj, po przebudowie wielu kilometrów dróg i chodników oraz infrastruktury energetycznej, oczekiwania mieszkańców są inne – chcą lepszej jakości życia.

Ucieczki od tzw. pułapki średniego rozwoju

Właśnie. Mysłowice, szczególnie dzielnice południowe, rozbudowują się, przybywa ludzi. Owszem, trzeba nadal zmieniać infrastrukturę, od tego nie uciekniemy, natomiast oczekiwania idą krok dalej, w stronę rozwoju rekreacji, wypoczynku, kultury. Mieszkańcy z wolnym czasem chcą coś zrobić w swoim mieście, nie chcą wyjeżdżać do innego miasta, ale mieć blisko, w zasięgu ręki tereny rekreacyjne, gdzie można dojść pieszo albo dojechać rowerem. I to właśnie zamierzamy robić w naszym mieście.