Comiesięczne spotkania z historią i sztuką po wakacyjnej przerwie wróciły do Muzeum Miasta Mysłowice. W tym roku mija 80 lat od wybuchu drugiej wojny światowej, dlatego wrześniowy „Muzealny czwartek” był poświęcony właśnie tym wydarzeniom.
[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=Yw14syvveo8&feature=youtu.be” /]
– Z tej okazji przygotowaliśmy wystawę z fotografii i opisów wydarzeń wrześniowych w Mysłowicach. Tutaj niebanalną rolę odgrywał oczywiście 23. Batalion Saperów – mówi Adam Plackowski, dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice.
Gościem muzeum była prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz z Uniwersytetu Śląskiego, literaturoznawczyni i harcmistrzyni, która opowiedziała o obronie wieży spadochronowej w Katowicach w pierwszych dniach drugiej wojny światowej. Traktuje o tym książka Kazimierza Gołby pt. „Wieża spadochronowa”, która jest skarbnicą wiedzy na temat tamtych wydarzeń.
– W szkole raczej historia traktowana jest w sposób skrótowy, poprzez daty i fakty, a tutaj mamy żywą tkankę miasta i ludzi, którzy w nim mieszkali, a przede wszystkim harcerstwo, które zawsze na Śląsku jest silne, jest wielką miłością wielu Ślązaków, a przecież na historii w szkole się o tym nie uczy – podkreśla prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz.
Zapytaliśmy panią profesor również o to, dlaczego, z jej punktu widzenia, należy rozmawiać o wydarzeniach sprzed 80 lat.
– Odpowiem cytatem z marszałka Focha: „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie” – powiedziała.
Podczas „Muzealnych czwartków” mysłowiczanie mają okazję wysłuchać ciekawych prelekcji i porozmawiać z historykami, pisarzami czy artystami. Mają też szansę dowiedzieć się czegoś nowego m.in. o naszym mieście i jego historii. Kolejne spotkanie w Muzeum Miasta Mysłowice już za miesiąc.
Więcej o 23. Batalionie Saperów w naszym materiale dostępnym tutaj.