Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mysłowicach od 2012 r. prowadzi kampanię promującą ideę rodzicielstwa zastępczego. Celem akcji jest pozyskanie kandydatów, którzy chcieliby podjąć trud pełnienia funkcji rodziny zastępczej.
Od 1 stycznia 2015 roku w domach dziecka będą mogły przebywać jedynie dzieci powyżej 7 roku życia. Młodsze dzieci zgodnie z przepisami, powinny trafić do rodzin zastępczych. Niestety w Mysłowicach wciąż brakuje kandydatów do pełnienia tej funkcji.

– Na dzień 30.06.2014 r. w Mysłowicach istniało 133 rodzin zastępczych, w których przebywało 165 dzieci. Każda nawet jedna nowa rodzina jest dla nas ważna, bowiem zmieni życie przynajmniej jednego dziecka. – informuje Monika Górka z MOPS Mysłowice.

W Mysłowicach rocznie nowego domu potrzebuje ok. 50 dzieci. Obecnie w Domu Dziecka przebywa ok. 40 dzieci. – Najlepiej byłoby gdyby wszystkie znalazły nowy dom. Najbardziej pilna jest jednak sprawa małych dzieci – poniżej 7 roku życia, które powinny opuścić placówki i trafić do rodzin do 1 stycznia 2015 r. Małych dzieci nie można już umieszczać w domach dziecka, a więc każde dziecko, które obecnie zostaje odebrane rodzicom lub np. jest pozostawione w szpitalu po urodzeniu musi trafić do rodziny zastępczej. – dodaje Górka.

W ciągu dwóch lat podjęto szereg inicjatyw, które miały zachęcić mieszkańców do sprawowania opieki nad porzuconymi dziećmi min. Prezydent Miasta Mysłowice wystosował do mieszkańców apel, zorganizowano festyn promujący rodzicielstwo zastępcze oraz przeprowadzono akcję plakatowo – ulotkową. Akcja przyniosła pierwsze sukcesy. Kilka rodzin przeszło stosowną procedurę i przyjęło pod swój dach dzieci, którymi z różnych powodów nie mogą zajmować się ich rodzice biologiczni. Liczba rodzin zastępczych w naszym mieście jest jednak nadal niewystarczająca.

– Kandydaci do pełnienia funkcji rodziny zastępczej powinni być osobami otwartymi, kochającymi dzieci i chcącymi pomagać. Rodziną zastępczą mogą zostać zarówno małżonkowie jak i osoby samotne. Kandydaci powinni mieć wystarczające warunki mieszkaniowe, własny dochód, dobry stan zdrowia. Osoby te przechodzą bezpłatne badania psychologiczne i pedagogiczne w MOPS. Pracownik Ośrodka sprawdza też warunki mieszkaniowe. Po przejściu pozytywnie powyższej procedury, kandydaci są kierowani na szkolenie (płaci za nie MOPS). Aby szkolenie mogło się odbyć potrzebna jest grupa przynajmniej 10 osób. Szkolenie składa się z 10 spotkań, które odbywają się raz w tygodniu w godzinach popołudniowych. Po uzyskaniu zaświadczenia o ukończeniu szkolenia Sąd może umieścić u kandydatów dziecko. – informuje Monika Górka.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wspiera rodziny zastępcze poprzez poradnictwo prawne, pedagogiczne, psychologiczne oraz finansowe. Dążymy także do integracji rodzin zastępczych. W tym celu zorganizowano spotkanie kolędowe dla rodzin zastępczych. Systematycznie odbywają się także spotkania grupy wsparcia, podczas której opiekunowie zastępczy mogą wymienić się spostrzeżeniami, troskami i radościami.

Obecnie Ośrodek wspólnie z rodzinami zastępczymi planuje zorganizować ognisko integracyjne, które odbędzie się w bieżącym miesiącu.