fot.pixabay

Jesteś w trzeciej klasie gimnazjum, pierwszej lub drugiej klasie liceum/technikum? Chcesz spędzić rok szkolny w USA? Złóż wniosek i skorzystaj z programu FLEX, dzięki któremu można wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Jest to okazja do podszlifowania języka, poznania amerykańskiej kultury, a przede wszystkim do przeżycia niesamowitej przygody! Aplikować mogą polscy uczniowie spełniający określone wymogi, urodzeni pomiędzy 15 lipca 2001 roku a 15 lipca 2004 roku. Nabór wniosków trwa do 16 października!

Program FLEX (Future Leaders Exchange Program), to całoroczny, w pełni finansowany przez Departament Stanu USA, program wymiany dla uczniów szkół średnich. Dzięki programowi uczniowie liceów i techników z Polski i innych krajów mogą spędzić cały rok szkolny w USA, mieszkać u amerykańskiej rodziny i uczęszczać do amerykańskiego liceum. Celem programu jest promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia pomiędzy obywatelami Stanów Zjednoczonych a mieszkańcami innych krajów. Program FLEX został zatwierdzony przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 1992. Jest on całorocznym, w pełni finansowanym przez Departament Stanu USA programem wymiany uczniów szkół średnich, którzy wyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych na cały rok szkolny. Od 24 lat w programie FLEX uczestniczyło blisko 25 000 uczniów ze szkół średnich z Europy, Eurazji oraz Azji Środkowej.

Uczeń aplikujący do udziału w programie powinien mieć polskie obywatelstwo, być uczniem klasy 3 gimnazjum bądź 1 lub 2 klasy liceum/technikum i posługiwać się językiem angielskim w stopniu co najmniej komunikatywnym.

Udział w programie pokrywa organizator, rząd Stanów Zjednoczonych. Młodzież, która zakwalifikuje się na wymianę, będzie miała pokryte koszty podróży do i ze Stanów. Ponadto organizator pokryje koszty zakwaterowania u rodziny goszczącej w USA na okres 1 roku, miesięcznego stypendium na pokrycie wydatków osobistych czy ubezpieczenie medyczne.

Zobacz ulotkę:

http://americancouncils.pl/wp-content/uploads/2018/08/brochure_web_018.pdf

Zainteresowane osoby, które spełniają wszystkie wymagane kryteria, na samym początku powinny wypełnić aplikację online: ais.americancouncils.org/flex. Wybór półfinalistów zostanie dokonany przez niezależny zespół ekspercki po przeanalizowaniu wszystkich wniosków. Półfinaliści otrzymają właściwą aplikację do wypełnienia, wezmą udział w teście językowym, napiszą dodatkowe eseje oraz przedstawiciel American Councils przeprowadzi z nimi krótką rozmowę.

Zainteresowane osoby mogą wypełnić aplikację tylko jeden raz. W celu uzyskania dodatkowych informacji należy skontaktować się z biurem American Councils w Polsce bądź odwiedzić stronę discoverflex.org.