Z inicjatywy stowarzyszenia Progres odbyło się spotkanie poświęcone obchodom 220- lecia mysłowickiej dzielnicy Larysz. Wydarzenie było okazją do dyskusji na temat problemów dzielnicy, a za sprawą doktora Ćwienka także o problematyce śląskiej autonomii.

– Nasza dzielnica nieco różni się od centrum Mysłowic, ma swój charakter, swoich mieszkańców i swoje tradycje, które muszą być pielęgnowane. W innym wypadku nie będziemy wiedzieć, jak ta dzielnica powstawała, jaka jest jej historia. – Maria Musioł, Przewodnicząca Zarządu Osiedla Larysz- Hajdowizna.

W spotkaniu uczestniczył prezydent Edward Lasok, który przypomniał, że ta mysłowicka dzielnica jest znacznie starsza od stolicy śląskiego województwa. Poza bogatą historią związaną z przemysłem górniczym to także piękne tereny zielone, które ściągają do niej nowych mieszkańców.

– 220 lat oznacza, że Larysz jest starszy od Katowic. Jest to dzielnica, która ma bogatą historię zaczynającą się od rodu Laryszów. Ale to nie tylko historia i zabudowa, ale także piękna dzielnica zieleni i tradycji, które są pielęgnowane przez tutejsze szkoły. – mówi prezydent Mysłowic Edward Lasok.

Jako że spotkanie odbyło się w dzień urodzin prezydenta Edwarda Lasoka, zgodnie ze śląską tradycją nie mogło zabraknąć życzeń, gromkiego „sto lat” oraz urodzinowego tortu.

Głównym punktem imprezy był wykład doktora Tomasza Ćwienka – prywatnie od siedmiu lat mieszkańca Larysza – oparty o jego nową książkę pt. „Autonomia Śląska w perspektywie historycznej i współczesnej”. Śląski politolog wyjaśnił czym jest idea śląskiej autonomii porównując ją do innych systemów autonomii terytorialnej w krajach europejskich.

– To nie jest książka pisana pod dyktando żadnej partii, jest to praca stricte politologiczna. Moim celem było zbadanie czym naprawdę jest autonomia, wokół tego słowa powstało zamieszanie, od sposobności, od opcji politycznej wykorzystywane jest do prowadzenia bieżącej polityki. Moim celem było opracowanie takiej książki, która zbada jak naprawdę wygląda autonomia. – mówi dr Tomasz Ćwienk.

Larysz to dzielnica gdzie nadal bardzo żywe są śląskie tradycje, co widać m.in. dzięki grupie „Laryszoki”, która uświetniła spotkanie. Wzięli w nim udział także mysłowiccy pasjonaci historii z Mysłowickiego Detektywa Historycznego oraz profesor Alfred Sulik. Jak podkreśla profesor, ważne jest przypominanie historii nie tylko miasta jako całości, ale jego poszczególnych ddzielnic.

– Larysz, podobnie jak Brzęczkowice czy Wesoła zasługują na to z punktu widzenia osiągnięć. Kiedyś były to osobne dzielnice, ale od zawsze mocno związane z Mysłowicami. – mówi prof. Alfred Sulik.

Temat autonomii na śląsku od lat wzbudza skrajne emocje. Spotkanie w Mysłowicach pokazało, że na ten temat można dyskutować bez emocji i merytorycznie.

{mp4remote}/images/itvm/2014/09/220latlarysza.mp4{/mp4remote}