W ciągu ostatnich 7 lat muzealny zbiór kart pocztowych został znacznie powiększony. Do kolekcji zakupiono oraz przyjęto w formie darów około 150 pocztówek. Pracownicy muzeum postanowili je zaprezentować szerszej publiczności tworząc publikację. Fundusze na jej wydanie otrzymano z Urzędu Miasta Mysłowice.
W omawianej publikacji albumowej zaprezentowano 169 pocztówek ze zbiorów muzeum. W albumie przyjęto układ tematyczny. W poszczególnych rozdziałach znajdują się pocztówki z widokami na ulice Mysłowic, zakłady pracy, szkoły, kościoły, czy dzielnice. Każdej pocztówce towarzyszy podstawowy opis. W niektórych przypadkach autor pokusił się o bardziej szczegółowe opisy, które przybliżą czytelnikowi historię pewnych miejsc lub wydarzeń. W zbiorze przedstawiono dwie dzielnice Mysłowic. Słupną z widokiem na kąpielisko, i Brzezinkę. Dotychczas nie udało się pozyskać do inwentarza muzealnego pocztówek z innych dzielnic miasta.

– Najstarsze i najciekawsze pocztówki pochodzą z lat 90 XIX w. oraz z początku XX w. Pocztówki mamy też z okresu międzywojennego. To już są inne pocztówki, drukowane na innym papierze, nie są tak kolorowe, nie są to tak barwne obrazy. Prezentujemy również pocztówki po 1945 roku, które pokazują nieco odmienione Mysłowice – mówi Luiza Rotkegel z Muzeum Miasta Mysłowice.

Prezentowane w albumie pocztówki, oprócz swej wartości kolekcjonerskiej i artystycznej, są doskonałym źródłem wiedzy i świadectwem minionych czasów, są skarbnicą informacji o dawnych Mysłowicach i jego mieszkańcach.

– Przełom XIX i XX wieku to rozwój turystyki i wpływa to na korespondencję pocztówkową. Masowo wysyła się pocztówki, chociażby z Trójkąta Trzech Cesarzy. Jest taka seria pocztówek „Grüße aus”, czyli „pozdrowienia z” i są to pozdrowienia z Kąta Trzech Cesarzy, z Mysłowic. Na pocztówkach ukazane są miniatury z panoramą miasta. Ukazane są ulice, Plac Wolności, który pełnił reprezentacyjną wówczas funkcję w mieście oraz sami ludzie. Dla nas historyków jest to bardzo cenne źródło historyczne. Możemy zobaczyć jak wyglądali mysłowiczanie, jak wyglądały ulice, jak zmieniły się ich nazwy. Jest to bardzo cenne dla nas w badaniu historii miasta, ale również w prezentowaniu jej, bo obraz ma bardzo duży wpływ na poznanie oraz ma duże znaczenie dla dzisiejszego odbiorcy – mówi Luiza Rotkegel.

Najstarsze zachowane pocztówki przedstawiają okolice Kąta Trzech Cesarzy. Barwne obrazy z przełomu wieków XIX i XX sprawiają, że ukazane na nich miejsca, jawią się bajecznie, pięknie. Większość obiektów utrwalonych na pocztówkach – kamienice, szkoły, kościoły, budynki użyteczności publicznej – przetrwała do dnia dzisiejszego. Przemierzając ulice naszego miasta, mijamy je co dzień, często nie dostrzegając ich piękna. Na pocztówkach widać także ludzi żyjących w naszym mieście, przed kilkudziesięciu laty. Możemy zobaczyć jakie obowiązywały wówczas trendy w modzie damskiej i męskiej.

Promocja książki zatytułowanej „Pozdrowienia z Mysłowic. Miasto na dawnej pocztówce” odbędzie się 24 września o godz. 17:00 w Muzeum Miasta Mysłowice przy ul. Stadionowej 7a.
Cena albumu 30 zł.

{mp4remote}/images/itvm/2015/09/nowa-publikacja-mmm.mp4{/mp4remote}