W czwartek 19 września w sali sesyjnej Urzędu Miasta Mysłowice odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Wysokie kompetencje w mysłowickich szkołach podstawowych”.
W spotkaniu uczestniczyły władze oświatowe magistratu, opiekun projektu z ramienia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach, pracownicy głównego realizatora, czyli Młodzieżowego Domu Kultury w Mysłowicach, dyrektorzy mysłowickich placówek oświatowych oraz przedstawiciele rad pedagogicznych, tzw. szkolni koordynatorzy.
Obecnych na spotkaniu przywitał naczelnik wydziału edukacji Maciej Lisak-Zbroński. Koordynator projektu Hanna Tabor przypomniała zebranym jego główne założenia oraz omówiła realizację i osiągnięte wskaźniki.
Celem projektu był wzrost do 2019 r. poziomu kluczowych kompetencji u 1 329 uczniów i 1 303 uczennic wybranych mysłowickich szkół podstawowych, poprzez udział w oferowanych formach wsparcia oraz wzrost efektywności i jakości kształcenia, w tym metodą eksperymentu w 14 szkołach. W ramach projektu realizowany był I i II typ operacji wskazany w dokumentacji konkursowej. Grupę docelową stanowili uczniowie i uczennice klas 3-8.
Dodatkowe zajęcia dla uczniów prowadziła wykwalifikowana kadra dydaktyczna. Podczas zajęć stosowano nowoczesne metody nauczania, m.in. metodę eksperymentu. Na potrzeby oferowanych zajęć zostały zakupione pracownie matematyczne i przyrodnicze, wyposażone w meble oraz wysokiej jakości pomoce dydaktyczne, w tym wykorzystujące nowe technologie informacyjno-komunikacyjne.
Realizację projektu powierzono dyrektorowi Młodzieżowego Domu Kultury w Mysłowicach Monice Adamek-Tuszyńskiej. Zespół zarządzający projektem tworzyli: koordynator projektu Hanna Tabor, osoba ds. rozliczeń projektu Anita Gołąb i osoba ds. zamówień publicznych projektu Krystyna Protasewicz.
Projekt realizowany był w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego
na lata 2014-2020 od 1 września 2017 r. do 30 sierpnia 2019 r. Numer i nazwa priorytetu: XI. Wzmocnienie potencjału edukacyjnego. Numer i nazwa działania: 11.1 Ograniczenie przedwczesnego kończenia nauki szkolnej oraz zapewnienie równego dostępu do dobrej jakości edukacji elementarnej, kształcenia podstawowego i średniego. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Na jego realizację Mysłowice pozyskały ponad 2,6 mln zł.
Źródło: UM Mysłowice