To już ostatnia szansa, aby dołączyć do Drużyny SZLACHETNEJ PACZKI – projektu organizowanego przez Stowarzyszenia WIOSNA. Mysłowice nadal poszukują wolontariuszy! W tym roku organizowana będzie już XIV edycja projektu, którego głównym celem jest mądra pomoc kierowana do najbiedniejszych rodzin żyjących w naszej okolicy. Po raz pierwszy taką pomoc otrzymało w 2001 roku 30 rodzin z Krakowa. Celem obecnej edycji jest zaangażowanie 9500 wolontariuszy, którzy połączą 17500 rodzin żyjących w niezawinionej biedzie z 440000 darczyńcami.
W Mysłowicach SZLACHETNA PACZKA organizowana jest od 2008 roku. W poprzednią edycję, w naszym mieście zaangażowanych było 35 wolontariuszy, których efektem pracy było 67obdarowanych rodzin.
W tym roku Mysłowice podzielone zostały na dwa rejony – Mysłowice Centrum, w którym zarządza liderka Magdalena Gawlas, obejmującym północne dzielnice miasta do Brzęczkowic włącznie, a także Mysłowice Południe, gdzie funkcję lidera sprawuje Magdalena Danecka. Podział ten związany jest z dużą popularnością projektu, jakim cieszy się on w naszym mieście oraz wynika z faktu, że w tym roku chcieliśmy zintensyfikować nasze działania w dzielnicach takich jak: Brzezinka, Kosztowy, Krasowy, Morgi, Dziewkowice, czy Wesoła. Na chwilę obecną poszukujemy jeszcze 15 wolontariuszy, aby zrealizować nasz cel.
Kogo szukamy?
Osób niebojących się podejmowania wyzwań, chętnych do rozwoju, lubiących pracę drużynową oraz chcących nieść realną pomoc. Wymogiem koniecznym zgłoszenia się do projektu jest ukończenie 18 roku życia.
Dlaczego warto?
Najważniejsza dla mnie w pracy wolontariusza Szlachetnej Paczki była możliwość samorozwoju, pokonywania własnych uprzedzeń i schematów na temat biedy oraz praca z pozostałymi wolontariuszami, dzięki której nauczyłam się, jak pracować w zespole i poznałam wielu wspaniałych ludzi – mówi Karolina jedna z mysłowickich wolontariuszek.
Badania wykazują, że zdaniem 90% SuperW na tle innych organizacji wolontariat w SZLACHETNEJ PACZCE wyróżniają: współpraca, mobilizacja i podejmowanie wyzwań. Natomiast dla 70% wolontariuszy udział w SZLACHETNEJ PACZCE był jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu.
Jakie są etapy pracy SuperW?
Po przejściu rozmowy rekrutacyjnej z liderem rejonu, wolontariusz odbywa obowiązkowe szkolenie, które przygotowuje go do pracy jako SuperW. Następnie wolontariusze odwiedzają rodziny na terenie swojego miasta, z którymi przeprowadzają rozmowy dotyczące ich sytuacji materialnej. Po takim spotkaniu wolontariusz podejmuje ważną decyzję o włączeniu lub nie rodziny do projektu. Wolontariusz swoją opieką może objąć od 1 do 3 rodzin w swoim mieście. Efektem włączenia rodziny jest opis jej sytuacji życiowej tworzony przez SuperW i zamieszczany na portalu www.szlachetnapaczka.pl.
Dzięki temu w okresie Kampanii SZLACHETNEJ PACZKI ruszającej w dniu 22 listopada Darczyńca będzie mógł znaleźć rodzinę, której chce pomóc i stworzyć dla niej paczkę. Wolontariusz jest odpowiedzialny za kontakt z darczyńcą i przekazanie mu niezbędnych informacji dotyczących przygotowania prezentu dla konkretnej rodziny. Ostatnim, a zarazem najpiękniejszym etapem pracy jest finał projektu, który w tym roku zaplanowany jest na weekend 13-14 grudnia, podczas którego wolontariusze zawożą przygotowane przez darczyńców paczki do rodzin.
Jeśli i Ty chcesz być częścią Drużyny SuperW zgłoś się na stronie www.superw.pl i wybierz rejon Mysłowice (Centrum lub Południe). Na zgłoszenia czekamy do 12 października!