Choć mówi się, że jest jednym z najtrudniejszych języków świata, nie zraziło to młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Tadeusza Kościuszki do podjęcia edukacyjnego wyzwania. Od października gimnazjaliści i licealiści mogą bezpłatnie uczestniczyć w dodatkowych lekcjach z języka chińskiego. Jest to jedyna szkoła w Mysłowicach, która w swojej edukacyjnej ofercie posiada takie zajęcia.
– Zaczęło się nieśmiało, na początku chęć uczestnictwa w zajęciach zadeklarowało 10 osób, następnie kolejne 10 osób i tak zebrała się grupa 40 osób. Zajęcia będą odbywać się w niewielkich grupach. Są to zajęcia pozalekcyjne, dodatkowe dla wszystkich chętnych dzieciaków – mówi Marta Drewnicka, wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. T. Kościuszki w Mysłowicach.
Zajęcia poprowadzi absolwent „Kościuszki”, tłumacz i lektor języka chińskiego. Jak podkreśla, naukę języka chińskiego można zacząć w każdym wieku, dlatego zajęcia będą przystępne zarówno dla uczniów gimnazjum, jak i liceum.
– Wszyscy zaczynamy od tego samego poziomu, nie chcę mówić od poziomu zero, ponieważ źle się to kojarzy, ale zaczynamy od podstaw. Nie ma znaczenia, w jakim wieku zaczynamy naukę, najważniejsze jest natomiast to, że te osoby przyjdą, będą chciały się uczyć. Jeśli chodzi o program nauczania to nie ma tutaj czegoś specjalnego. Wystarczy być chętnym do nauki i systematycznym, jak z każdym językiem – mówi Przemysław Dzierka, lektor i tłumacz języka chińskiego.
Jak wynika z badania przeprowadzonego na podstawie danych CIA oraz ONZ, najpowszechniej używanym językiem na świecie jest właśnie chiński, którym posługuje się prawie miliard dwieście milionów ludzi na świcie. W „Kościuszce” zajęcia dodatkowe będą o tyle ciekawe, że przy okazji nauki nowego języka, młodzież pozna także kulturę Państwa Środka.
– Pragnę zaznaczyć, że nie będzie to sama nauka języka chińskiego, w szerszym kontekście będzie poparta nauką realioznawstwa. Podpowiedziano mi, że by zrozumieć język chiński, tak naprawdę trzeba poznać także jego kulturę – mówi Marta Drewnicka.
Dodatkowe zajęcia z języka chińskiego to nie tylko ciekawostka dla uczniów. Rola Chin i języka chińskiego nabiera coraz większego znaczenia. Państwo Środka jest coraz chętniej partnerem biznesowym Polski. W wielu branżach pracodawcy poszukują specjalistów ze znajomością właśnie tego języka.
– Uczeń w dzisiejszym świecie musi być przygotowany przede wszystkim pod względem językowym. Ponieważ współpracujemy z firmą Capgemini wiem, że jest duże zapotrzebowanie na znawców języków rzadkich. Język szwedzki, norweski, czy chiński; są to świetnie opłacani specjaliści – mówi Marta Drewnicka z ZSO.
Znając zapotrzebowanie rynku i świadomość, że języka obcego, nawet tego trudniejszego, można się nauczyć przy odrobinie chęci i systematyczności, nie pozostaje nic innego jak zachęcić młodzież z „Kościuszki” do udziału w zajęciach.