Buduje więzi, uczy wyrażania emocji i wspomaga rozwój intelektualny – głośne czytanie dzieciom to czysta korzyść. Doskonale rozumieją to nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi im. Henryka Sienkiewicza, którzy co rusz organizują dla swoich uczniów akcje z głośnym czytaniem w roli głównej. W minioną środę zaprosili w tym celu do szkolnej biblioteki kilku ciekawych gości…
[arve url=”https://vimeo.com/294739090″ /]
– Nasza szkoła od wielu lat podejmuje akcje głośnego czytania dzieciom. Czytanie dzieciom od najmłodszych lat wpływa na ich rozwój, wszechstronny. Na rozwój emocjonalny, pozwala dziecku odnieść sukces w szkole – przybliża Olga Leki, bibliotekarka SP13.
– Myślę, że to jest na prawdę świetna akcja i mam nadzieję, że przyniesie nam dużo satysfakcji – mówi Aleksandra Król, nauczycielka.
Dzieci nie tylko miały przyjemność wsłuchiwać się w zabawne wiersze, dodatkową atrakcją byli dla nich sami goście. Utwory czytane przez znane w Mysłowicach osobistości z pewnością były dla nich jeszcze bardziej interesujące.
– Wpadłyśmy na pomysł, że byłoby miło, gdyby klasyków literatury dziecięcej poczytały ważne osobistości z Mysłowic i zaprosiłyśmy między innymi prezydenta miasta, wiceprezydenta miasta oraz trenera naszej sztafety, pana Aleksandra Matusińskiego – wylicza Karina Wziątek, nauczycielka.
Na tapecie spotkania byli najważniejsi, polscy twórcy dziecięcej poezji.
– Przyjemność była niesamowita dlatego, że mogłem dzieciom poczytać Tuwima i Brzechwę, wspaniałe, piękne wiersze, które dzieci uwielbiają, których lubią słuchać. Mogliśmy razem później porozmawiać, mogłem ich wysłuchać, także wspaniała chwila – komentuje prezydent Edward Lasok.
Czytanie na głos najmłodszym odgrywa ogromną rolę w ich rozwoju: rozbudza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo i buduje więzi z rodzicami czy opiekunami. Wiele trudnych zjawisk, rzeczy i zachowań możemy wytłumaczyć maluchom właśnie z pomocą odpowiedniej literatury dziecięcej.