Praca w obsłudze klienta to duża odpowiedzialność. Dzięki internetowi nowe technologie dały konsumentom możliwość dzielenia się z całym światem swoimi wrażeniami na temat danej firmy. Ta przejrzystość doświadczeń użytkowników w sieciach społecznościowych, na forach i stronach internetowych firm oferujących produkty i usługi oznacza, że organizacje coraz bardziej starają się oferować wysokiej jakości obsługę klienta.
Jak pracownik zajmujący się obsługą klienta masz obowiązek zaoferować unikalne doświadczenie, które zaspokoi potrzeby użytkowników i spełni ich oczekiwania. Jest to zadanie, które nie każdy potrafi wykonać i wymaga pewnych umiejętności, z których część jest wrodzona, a część można nabyć wraz z doświadczeniem. Sprawdź, czy pasujesz do tego profilu zawodowego. Czy posiadasz podane cechy? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to znaczy, że jesteś stworzony do pracy w obsłudze klienta i z pewnością możesz ubiegać się o dobrą pracę w tej dziedzinie.
Cierpliwość
Są sytuacje, które wymagają dodatkowego nakładu czasu, serdeczności i spokoju. Uzbrój się w cierpliwość, aby poradzić sobie z tymi klientami, których wszyscy się boją. Twoim zadaniem jest służyć zarówno miłej osobie, jak i tej wściekłej, więc weź głęboki oddech i policz do 10, zanim odpowiesz lub zachowasz się nieodpowiednio. W przeciwnym razie przynosisz wstyd nie tylko sobie, ale i firmie. Warto sprawdzić również najważniejsze cechy, które warto posiadać w obsłudze klienta w aktualnych ofertach pracy https://www.gowork.pl/praca/obsluga-klienta;st.
Samokontrola
Kiedy klient kontaktuje się z Tobą, aby okazać swoje niezadowolenie lub złe doświadczenia, pamiętaj, że w żadnym wypadku nie jest to coś osobistego przeciwko Tobie. Jeśli więc zrzędliwy klient jest niegrzeczny, nieuprzejmy lub nawet używa agresywnego tonu podczas wyrażania swojej prośby, musisz być w stanie opanować swoje emocje i zachować spokój. Twoją misją jest przeprowadzenie klienta od złości do satysfakcji.
Empatia
Postaw się na miejscu swojego klienta. Postaraj się zrozumieć sytuację, przez którą przechodzą. Zaoferuj im przyjazny ton wypowiedzi, ze zrozumieniem problemu i zaoferowaniem wsparcia, którego szukają. Wiele razy klient kontaktuje się z Tobą, aby wyrazić swoją frustrację z powodu produktu lub usługi. W takich sytuacjach należy słuchać i oferować rozwiązania, które najlepiej odpowiadają potrzebom klienta.
Gotowość do pomocy
Musisz być gotowy do bezinteresownej pomocy klientom i słuchać ich próśb i żądań. Nie należy mylnie interpretować pomocy, nie chodzi o dawanie klientowi wszystkiego, czego zażąda, ale o zapewnienie najlepszego rozwiązania przy jednoczesnym przestrzeganiu polityki i etyki zawodowej firmy.
Zarządzanie pocztą elektroniczną
Wiedza o tym, jak pisać e-maile jest kluczem do dobrego zarządzania obsługą klienta w internecie. Pisanie bez błędów ortograficznych, serdeczność oraz natychmiastowe reagowanie na prośby klientów to kluczowe aspekty, jeśli pracujesz w zespole zdalnym.
Zarządzanie telefonami
W przeciwieństwie do poczty elektronicznej, która pozwala na przemyślenie odpowiedzi, jaką zamierzasz wysłać do klienta, telefon jest bardziej bezpośrednią interakcją, w której musisz być skuteczny pod presją.
Dbałość o szczegóły
Zwracaj uwagę na małe rzeczy. Musisz nauczyć się czytać między wierszami i rozpoznawać, co oznaczają pewne wyrażenia lub słowa. W ten sposób będziesz w stanie zrozumieć, o co dokładnie prosi Twój klient i będziesz w stanie zaoferować mu to, czego chce.
Zdolność rozwiązywania problemów
Nie zawsze będziesz mieć w pobliżu swojego przełożonego, aby rozwiązać problem. Wykorzystaj swoje umiejętności analityczne i wyobraźnię, aby wymyślić rozwiązanie, które zadowoli Twojego klienta.
Pokora
Praca w obsłudze klienta to synonim pracy zespołowej. Każda pomyślnie rozwiązana sprawa nie jest osobistym zwycięstwem, jest to zbiorowe zwycięstwo, które jest wynikiem wysiłków wszystkich osób. Twoim celem nie jest gromadzenie medali, ale pozyskiwanie zadowolonych klientów.
Komunikacja
Wiedza o tym, jak się komunikować, jest nieodłącznym elementem dobrej obsługi klienta. Komunikowanie się polega w równym stopniu na opowiadaniu, jak i na słuchaniu. Pamiętaj, że będziesz miał do czynienia z interakcjami z innymi ludźmi przez cały czas i musisz być w stanie przekazać to, co chcesz powiedzieć wyraźnie.
Savoir-vivre
Nigdy nie zapominaj o manierach. Zrobienie dobrego pierwszego wrażenia decyduje o skuteczności kolejnych interakcji z klientem. Zadbaj o swój charakter pisma – jeśli kontaktujesz się z klientami za pośrednictwem czatu lub poczty elektronicznej, o swój sposób wypowiedzi – jeśli kontaktujesz się z nimi przez telefon – oraz o swój osobisty wizerunek i gesty – jeśli kontaktujesz się z nimi osobiście.
Artykuł sponsorowany