Parafia pw. św. Józefa w dzielnicy Krasowy obchodziła w minioną niedzielę 13 października 100-lecie poświęcenia kościoła. Jest równolatką I powstania śląskiego.
Parafia została erygowana w 1925 r. Jednak już od 1906 r. trzy leżące blisko siebie wsie Wesoła, Kosztowy i Krasowy rozpoczęły starania o budowę kościoła. Wybuch I wojny światowej odsunął projekt w czasie, jednak do idei budowy powrócono w 1918 r. Utworzony wówczas komitet budowy kościoła doprowadził do realizacji tego dzieła i od 15 października 1919 r. kościół funkcjonuje nieprzerwanie po dzień dzisiejszy.
Obchody rocznicowe rozpoczęto już dużo wcześniej. 8 września parafianie mogli wysłuchać wspaniałego koncertu w wykonaniu chóru dekanalnego pod dyrekcją Adama Kolonki. Chór ten składa się ze śpiewaków z różnych mysłowickich chórów, którzy stworzyli pięknie brzmiący zespół chóralny. Jubileusz 100-lecia to jeszcze dwa inne koncerty: Chóru Kameralistów z Lędzin i Mokierskiego Chóru Kameralnego z Mikołowa.
– Oprócz uroczystej mszy z okazji jubileuszu kościoła z udziałem abpa Wiktora Skworca odbył się również festyn parafialny w ogrodach farskich połączony ze zbiórką środków na wykończenie dachu kościoła – mówiła członkini rady parafialnej Joanna Kołodziej. – Dach to kosztowna inwestycja, zebrano już w parafii sporo środków, ale to jeszcze za mało, by pokryć koszt tych prac.
Rada była współorganizatorem zabawy wraz z proboszczem ks. Józefem Pankiem.
Na festynie nie zabrakło dobrego jadła: bigosu, kiełbasek z grilla, ciast i pięknych pamiątkowych kubków. Środki ze sprzedaży były przeznaczone na cel parafialny. Festyn uatrakcyjniły występy muzyczne: wystąpiły dzieci z miejscowej szkoły, zaśpiewała artystka operetkowa Ewa Pytel-Polak, zespół Worship z Lędzin i Grzegorz Poloczek. Były też występy Kosztowioków i Zespołu Muzyki Dawnej z Brzęczkowic.
Uwieńczeniem obchodów 100-lecia parafii była uroczysta msza pod przewodnictwem abpa Wiktora Skorca. Wzięli w niej udział kapłani naszego dekanatu, zaproszeni księża pochodzący z tej parafii i pracujący kiedyś w Krasowach. Były też poczty sztandarowe górnicze, parafianki w strojach śląskich. Uroczystość uświetnił chór św. Cecylii.
Tekst i zdjęcia: Danuta Sowa