W mysłowickich szkołach uczy się w tym roku szkolnym ponad 7,5 tys. uczniów, a do przedszkoli uczęszcza około 2,5 tys. dzieci. Mysłowicka oświata dysponuje prawie 50 placówkami oświatowymi. W tym roku uczniowie z Mysłowic zanegowali stwierdzenie: cudze chwalicie – swego nie znacie. Mysłowiccy absolwenci szkół gimnazjalnych w większości postawili bowiem na rodzime szkoły ponadgimnazjalne. Ponad 70 proc. uczniów zdecydowało się na kontynuowanie nauki w miejscowych szkołach ponadgimnazjalnych. Swoistym rekordzistą zostało I Liceum Ogólnokształcące, do którego nabór był największy w województwie śląskim. Jaka oświata?
– W Mysłowicach mamy 19 przedszkoli – stwierdza Grzegorz Brzoska, zastępca prezydenta miasta – 17 szkół podstawowych i 9 gimnazjów. Ponadto dysponujemy pięcioma placówkami o poziomie ponadgimnazjalnym. W mieście funkcjonują także placówki niepubliczne. Jedna strona to baza oświatowa, dbanie o nią, ponoszenie nakładów, ale najważniejsi w oświacie są oczywiście ludzie – nauczyciele, pracownicy oświaty i uczniowie. To jest nasze największe bogactwo.
Leaderzy maturzyści
Mysłowickie placówki oświatowe są coraz bardziej konkurencyjne. W ostatnich latach, już niemal zwyczajem stało się, że absolwenci mysłowickich szkół ponadgimnazjalnych są leaderami w województwie śląskim w tzw. zdawalności matur. Taki rezultat najlepiej świadczy o tym, że warto uczyć się w Mysłowicach.
Wiedzą o tym uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, szczególnie Gimnazjum nr 5 oraz Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Tylko w ubiegłym roku szkolnym Mysłowice miały dwudziestu laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów woj. śląskiego. Przy czym dwoje z tych uczestników startowało w konkursach z dwóch, a jeden nawet z trzech przedmiotów.
Spośród uczniów szkół ponadgimnazjalnych w ubiegłym roku szkolnym sześcioro korzystało ze Stypendium Prezesa Rady Ministrów.
Osiągnięcia sportowe
Mysłowiccy uczniowie od lat osiągają sukcesy sportowe. Potwierdza ten fakt liczba nagród i wyróżnień przyznanych najwybitniejszym sportowcom oraz ich trenerom, a wręczonych na tegorocznej Gali Sportu. Największe sukcesy mysłowiccy młodzi sportowcy odnoszą w takich dyscyplinach jak: ju-jitsu i judo, a oprócz tego w pływaniu, tenisie stołowym, karate oraz sportach motorowych, lekkoatletyce i boksie.
Uczniowie Zespołu Szkół Sportowych, dzięki zajęciom szkolnym z takich dyscyplin jak pływanie, tenis stołowy, piłka nożna czy szachy z roku na rok osiągają coraz lepsze wyniki. Szkoła Podstawowa Sportowa w poprzednim roku szkolnym uzyskała drugie miejsce, a Gimnazjum Sportowe – piąte w sportowym współzawodnictwie szkół podstawowych i gimnazjalnych o Puchar Kuratora Oświaty województwa śląskiego. Dodatkowo szkoła może pochwalić się indywidualnymi sukcesami swoich uczniów.
Ustawiczna praca
– Jesteśmy dumni z dobrych wyników nauczania większości mysłowickich szkół – mówi Iwona Nowak, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Mysłowice – W tych szkołach, gdzie trudno o spektakularne sukcesy, także wykonywana jest ciężka praca z uczniami, którym oferowane jest mocne wsparcie pedagogiczne i dobrze prowadzone zajęcia wyrównawcze. Staramy się dbać o każdego ucznia.
Krzesanie zdolności
Nauczyciele mocno angażują się w krzesanie zdolności swoich podopiecznych.
– Oprócz wysokiego wskaźnika zdawalności matur i wielu laureatów konkursów przedmiotowych czy olimpiad, możemy wykazać się wysokim wskaźnikiem tzw. edukacyjnej wartości dodanej (EWD). Wskazuje on przyrost wiedzy i jest miarodajnym wskaźnikiem uzyskiwanego przez uczniów efektu nauczania – stwierdza Iwona Nowak – Zatem to on właśnie świadczy o dobrej pracy nauczycieli. Mysłowickie szkoły mają wysokie EWD.
Elastyczność przede wszystkim
Edukacja mysłowicka stawia na elastyczność – dostosowuje się do zmieniających się warunków. Jednym z wyznaczników tych zmian było wcześniejsze wprowadzenie bonu oświatowego racjonalizującego nakłady na oświatę. Po nowe sposoby trafienia do uczniów sięgnięto chcąc zatrzymać mysłowickich uczniów w miejscowych placówkach oświatowych. Przeprowadzono kampanię billboardową na rzecz mysłowickich szkół ponadgimnazjalnych. W mieście kontynuje naukę ponad 70 proc. gimnazjalistów.
Kolejną oznaką wprowadzanych zmian jest dostosowywanie kierunków kształcenia do potrzeb rynku. W odpowiedzi na takie zapotrzebowanie utworzono m.in. nowy profil mundurowy w II Liceum Ogólnokształcącym, który od początku cieszy się dużym powodzeniem nie tylko wśród mysłowickich gimnazjalistów. W tym roku uczniowie rozpoczęli naukę m.in. w klasie policyjno – prawnej lub medyczno – pożarniczej.
Nie brakuje również chętnych do uczenia się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, w którym absolwentom oferowana jest praca w zakładach Katowickiego Holdingu Węglowego.
Inwestycje w przyszłość
Miasto rozwija oświatowy potencjał Mysłowic pomimo kryzysu – realizuje oświatowe inwestycje jak np. nową halę sportową przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i II LO, czy boisko przy Szkole Podstawowej nr 14. Pozyskuje również środki zewnętrzne np. na adaptację byłego budynku Szkoły Podstawowej nr 13 na potrzeby Zespołu Szkół Specjalnych. Sukcesywnie wprowadza monitoring w placówkach oświatowych. Władzom oświatowym towarzyszy przekonanie, że najważniejsza jednak w oświacie jest stabilna polityka edukacyjna dająca pewność i komfort pracy. Mając takie podstawy można liczyć na osiągnięcie ambitnych celów – na efekty w kształceniu i wychowaniu.