Pod historią Trójkąta Trzech Cesarzy, kryje się również historia naszego miasta oraz okres jego wzrostu gospodarczego i znaczenia turystycznego, do którego wszyscy wracają z wielkim sentymentem. Teraz ta historia jest na wyciągnięcie ręki, a każdy z nas w nowej grze planszowej może wcielić się w przywódcę jednego z trzech mocarstw.
Powstanie Trójkąta Trzech Cesarzy ma swój początek w 1873 roku, kiedy to w Wiedniu spotkali się cesarz Austrii i car Rosji Aleksander II gdzie zawarli konwencję. Do tej konwencji przystąpił później również cesarz Niemiec Wilhelm II i w ten sposób utworzono tzw. Związek Trzech Cesarzy. Nazwa, która przyjęła się potocznie ,,Trójkąt Trzech Cesarzy” dla miejsca styku trzech cesarstw Austrii ( Jęzor), Rosji ( Niwka , Modrzejów )i Niemiec ( Mysłowice) wzięła się błędnego przetłumaczenia słów ,,Drei Kaiser Ecke”. Zamiast kąt, przetłumaczono trójkąt. Nazwa ta była używana i dawniej i jest używana do dzisiaj. Natomiast samą granicę tworzą trzy rzeki Czarna Przemsza, Biała Przemsza i Przemsza.
Dawniej miejsce w którym stykały się granice Trzech Cesarstw oferowało turystom wejście na wieżę widokową, możliwość pływania barkami wzdłuż Przemszy oraz przejście piękną Promenadą. Miejsce to żyło z licznymi restauracjami, grały orkiestry, śpiewały chóry, występowały teatry, organizowano zawody, gry i konkursy.
O tym, że historia ta wciąż żyje nie tylko dla mieszkańców Mysłowic, ale również ościennych miast stanowi fakt, że jaworznianin stworzył pierwszą grę dotyczącą Trójkąta Trzech Cesarzy. Pan Józef Pogoda, bo o nim mowa, z zamiłowania jest matematykiem i właśnie wykorzystując jeden z modeli matematycznych zbudował zasady do gry.
A same zasady są niezwykle proste. Do gry może zasiąść dwóch bądź trzech graczy. Wygrywa gracz, który pierwszy umieści na planszy wszystkie swoje herby, po czym gra kończy się, bo zwycięzca może być tylko jeden. Żeby nie było łatwo, grający w trakcie gry, wykorzystując reguły opisane w zasadach gry, mogą sobie wzajemnie utrudniać osiągnięcie celu.
Oprócz tego, że gra planszowa jest świetną rozrywką, to uczy ona zasad strategii, dzięki niej możemy podszkolić swój język niemiecki, jak również poznać tą niezwykle fascynującą historię.
Gra posiada także honorowy patronat trzech prezydentów miast. Prezydenta Miasta Mysłowice Edwarda Lasoka, Prezydenta Miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego, oraz Prezydenta Jaworzna Pawła Silberta.
Sama gra do nabycia jest drogą mailową: trojkat3cesarzy@wp.pl, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie Rynek Główny oraz Muzeum Miejskim w Jaworznie ul. Pocztowa 5.
Więcej informacji o grze planszowej na stronie http://trojkattrzechcesarzy.com