Jak wynika z dwóch ostatnich rankingów pisma „Wspólnota”, Mysłowice to miasto z zadłużeniem na minimalnym poziome, które od 2011 stale maleje oraz jedno z tych, które zanotowało największy postęp w mijającej kadencji – w zestawieniu podsumowującym znalazły się na 7 miejscu awansując o 32 pozycje.
Dwutygodnik „Wspólnota” to powszechnie szanowane, tworzone przez niezależnych ekspertów pismo, specjalizujące się w tematyce samorządu terytorialnego. Dziennikarze tego wydawnictwa – będący specjalistami z różnych dziedzin, takich jak prawo, ekonomia czy finanse – systematycznie biorą pod lupę polskie samorządy.

Ranking zadłużenia samorządów: Mysłowice jednym z najmniej zadłużonych miast
Po wyniki rankingu dwutygodnika Wspólnota, prezentujące poziom zadłużenia miast, sięgnąć można do 2004 roku, a w przypadku niektórych miast, aż do 2002. Podstawowym wskaźnikiem rankingu jest natomiast wielkość zadłużenia w stosunku do rocznych dochodów samorządu – czołowe miejsca zajmują miasta o największym zadłużeniu, a im dalsza pozycja, tym mniejszy poziom zadłużenia.

Dane dotyczące Mysłowic sięgają 2004 roku. Najgorzej było w 2006 roku kiedy miasto znalazło się na 14 miejscu rankingu. Najlepszą pozycję w historii zestawienia – 40 na możliwe 48 – Mysłowice utrzymują od dwóch lat. Poziom zadłużenia na koniec 2013 roku stanowił blisko 27% dochodów – dla porównania na pierwszym miejscu znalazły się Siedlce, najbardziej zadłużone miasto, z wynikiem 76,89%.

Jak podkreślają jednak w raporcie eksperci wielkość zadłużenia nie jest doskonałym narzędziem opisującym kondycję finansową miasta. Istotne są również: wysokość nadwyżki operacyjnej służącej do spłaty zobowiązań oraz poziom zobowiązań wymagalnych, czyli niezapłaconych w terminie „rachunków”. Mysłowice i tutaj dobrze wypadają – nie posiadają zobowiązań wymagalnych, a na koncie znajduje się kilkumilionowa nadwyżka operacyjna.

– Ten ranking jest tylko potwierdzeniem tego, co stale przekazuję mieszkańcom. Nad dobrym budżetem pracowałem od początku mojej kadencji, to był mój priorytet. Teraz widać jak na dłoni, że Mysłowice wykonały ogromną pracę i pną się w górę – podkreśla Edward Lasok, prezydent Mysłowic.

Mysłowice odniosły sukces kadencji: duży postęp w ciągu 4 lat
Potwierdzeniem istotnych zmian w zarządzaniu miastem, które miały miejsce w ostatnich czterech latach, jest kolejny raport pisma Wspólnota dotyczący sukcesu kadencji. Mysłowice, w zestawieniu podsumowującym, odnotowały awans o 32 miejsca. Jego składowe to z kolei działania między innymi w obszarze finansowym, ekonomicznym, infrastrukturalnym oraz edukacyjnym.

sukces1

Pierwszy z nich mierzy zamożność miasta w przeliczeniu na jednego mieszkańca oraz potencjalne dochody bieżące – w tym zestawieniu Mysłowice awansowały z 41 pozycji w kadencji 2006 – 2010 na 14 w obecnej.

Sukces ekonomiczny odnosi się z kolei m.in. do udziału zarejestrowanych bezrobotnych w liczbie ludności, zarejestrowanych nowych prywatnych podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców czy dochodów z tytułu podatków od osób fizycznych i prawnych. Ten obszar przyniósł Mysłowicom największy awans – z miejsca 36 w poprzedniej kadencji na 5 w obecnej. 

sukces2

Kolejny sukces, z pozycji 28 na 4, miasto zanotowało w obszarze dotyczącym infrastruktury – obejmuje on wydatki finansowe ze środków unijnych w latach 2011 – 2013, powierzchnię użytkową mieszkań oddanych do użytku w przeliczeniu na 1000 mieszkańców czy odsetek ludności korzystającej z kanalizacji.

Jak podkreślają autorzy rankingu: „Warto zauważyć te miasta, które w ocenie sukcesu kadencji wypadają znacznie lepiej, niż by to wynikało z ich poziomu zamożności. Wśród miast na prawach powiatu wyróżnia się pod tym względem Jelenia Góra (…), ale także Mysłowice i Bielsko – Biała”.