Już w najbliższy poniedziałek, 14 listopada, będziemy świadkami astronomicznego zjawiska, jakiego na niebie nie widzieliśmy od dawna. Mowa o superpełni, podczas której między chmurami zawiśnie wyjątkowo duży księżyc.

Orbita, po której krąży satelita Ziemi, ma kształt elipsy. Z tego względu poruszające się po niej ciało niebieskie regularnie zbliża się i oddala od naszej planety – zależnie od tego widujemy je w różnym rozmiarze.

Moment, w którym Księżyc znajduje się w punkcie położonym najbliżej Ziemi, nazywamy perygeum. A to tegoroczne, które przypada w dodatku w momencie pełni, będzie rekordowo duże od stycznia 1948 roku. Tarcza księżyca widoczna na niebie 14 listopada będzie o 14% większa i 30% jaśniejsza od tej, którą widzimy na co dzień.

Choć pełnia Księżyca wystąpi w ciągu dnia, dokładnie o godz. 14:52, Słońce nie powinno przeszkadzać zbyt długo w obserwacji zjawiska. Jego zachód szacuje się bowiem na nieco ponad godzinę po wzejściu pełni. Około 16:00 będziemy mogli bez przeszkód przyjrzeć się rekordowo dużej tarczy, o ile tylko pogoda dopisze, a niebo nad Mysłowicami będzie bezchmurne…