W dniach od 26 do 30 października 2015r. w Gimnazjum nr 3 zorganizowano II Tydzień Bezpieczeństwa. Do udziału w trwających pięć dni zajęciach tematycznych zostali zaproszeni wszyscy uczniowie, ale głównym organizatorem był Samorząd Szkolny. Przez cały tydzień na różnych lekcjach i w różnych formach uczniowie pogłębiali swoją wiedzę o bezpieczeństwie i prawach człowieka, realizując tematy: Powiedz stop dopalaczom, Wulgaryzmy, obrażanie, wyzywanie – jak porozumiewać się z innymi, zachowując kulturę słowa? Co powinno się zmienić w mojej szkole, klasie, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi? oraz Cyberprzemoc – na czym polega, jak się przed nią ustrzec? Klasy I-III miały do wykonania następujące zadania: nagranie krótkich filmików/scenek wskazujących na zagrożenia i umiejętność zachowania się podczas takich sytuacji (np. Jestem czysty, Nie biorę, Powiedz nie, Stop dopalaczom!) oraz przygotowanie plakatów oraz tabliczek promujących zdrowie i bezpieczeństwo o tej samej tematyce. Ponadto wyznaczeni uczniowie rozdawali ulotki promujące zdrowie i bezpieczeństwo na terenie szkoły.
W ramach Tygodnia Bezpieczeństwa w poniedziałek 26 października odbyły się również warsztaty prowadzone przez terapeutę z Katowickiego Instytutu Psychoterapii Dariusza Pietrka Wzięły w nich udział trzy klasy: 2b, 2c i 3c. Tematyka zajęć obejmowała szeroko pojęte uzależnienia, ich przyczyny oraz zagrożenia, jakie za sobą niosą. Natomiast na lekcjach wychowania fizycznego pokazano prezentacje na temat „Promowania zdrowego trybu życia” oraz przeprowadzono warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej. Tematem warsztatów, w których brały udział I, II i III klasy, była resuscytacja krążeniowo-oddechowa.
27 października miało miejsce spotkanie chętnych uczniów z panią Ewą Myszor, która zapoznała młodzież z programem profilaktycznym Komendy Głównej Policji PaT – Profilaktyka a Ty. Podstawowym założeniem tego programu jest czynna profilaktyka, polegająca na włączeniu młodzieży w aktywne działania, rozwijanie własnych pasji, spędzanie wolnego czasu bez nałogów. W trakcie spotkania został założony w szkole PaTPORT, podstawowa jednostka PaT. Ponad 60 uczniów zadeklarowało swój udział w spotkaniach, w czasie których mogliby rozwijać swoje zainteresowania, pomagać innym, czyli włączyć się w aktywną profilaktykę. Młodzież wyłoniła również KAPITANAT, tzn. przedstawicieli PaT-PORTu oraz jednego KAPITANA, którego zadaniem będzie koordynowanie działań na terenie szkoły. W piątek 30 października podczas apelu podsumowującego Tydzień Bezpieczeństwa została oficjalnie podpisana deklaracja przystąpienia szkoły do PaT. Oprócz członków KAPITANATU deklarację podpisali przedstawiciele Urzędu Miasta, pani Myszor, przedstawiciel policji oraz nauczyciele koordynujący działania PaT w szkole. W czwartek 29 października uczniowie klas pierwszych wzięli udział w spotkaniu z policjantami, którzy rozmawiali z młodzieżą na temat odpowiedzialności nieletnich za czyny karalne. Tego samego dnia koordynator ds. mediacji Anna Baron spotkała się z przedstawicielami klas. Wyjaśniła młodzieży, czym są mediacje, jak można je wykorzystywać w rozwiązywaniu konfliktów oraz zachęciła do brania udziału w szkoleniach mediatorów rówieśniczych, które prowadzone są każdego roku przez specjalistów z poradni psychologiczno-pedagogicznej. W spotkaniu wzięli udział również uczniowie, którzy ukończyli właśnie szkolenie i rozpoczynają działania związane z szerzeniem idei mediacji na terenie szkoły. 30 października na apelu Barbara Breguła 14 uczniom przeszkolonym do pełnienia funkcji mediatorów rówieśniczych wręczyła certyfikaty potwierdzające zdobycie przez nich potrzebnych umiejętności rozwiązywania problemów między rówieśnikami.