17 listopada w Mysłowickim Ośrodku Kultury odbyła się debata, której celem była odpowiedź na pytania: „Narkotyki, dopalacze – problem faktyczny czy wyimaginowany?” oraz „Jak zapobiegać zjawisku?”.
W wydarzeniu uczestniczył I Zastępca Prezydenta Miasta Grzegorz Brzoska, Naczelnik Wydziału Edukacji Aleksandra Żołna, przedstawiciele straży miejskiej, pedagodzy mysłowickich szkół oraz przedstawiciele innych instytucji zajmujący się na co dzień problematyką środków psychoaktywnych.
Na temat narkotyków krąży wiele opinii, półprawd i mitów. Są one spostrzegane zarówno jako śmiertelne niebezpieczeństwo, jak i niegroźne używki. Takie opinie wynikają przede wszystkim z niewiedzy o ich działaniu, ale także z tego, że narkotyki wpływają różnie na różnych ludzi. I właśnie usystematyzowanie tej wiedzy wzięli sobie za cel organizatorzy tej debaty.
I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Mysłowicach podinsp. mgr Dariusz Półtorak oraz zaproszony prelegent z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach kom. Paweł Warchoł przedstawili skalę problemu dopalaczy na terenie Mysłowic oraz województwa śląskiego.
W dalszej części spotkania odbyły się wystąpienia Joanny Czechowskiej – nauczyciela akademickiego WSZOP w Katowicach, gwiazdy serialu W11. Przedstawicieli Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Jolanty Kolanko oraz Barbary Kijanki, a także Marii Siwek z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomani – oddział w Katowicach.
Zaproszeni prelegenci podzielili się z zebranymi w sali kinowej słuchaczami, informacjami jak reagować na zagrożenia związane z dopalaczami, jakie są konsekwencje ich zażywania oraz gdzie i w jakich programach profilaktycznych można wziąć udział w naszym regionie. Spotkanie miało na celu nie tylko przedstawienie skali i rodzaju zagrożeń, ale także wypracowanie wspólnych działań profilaktycznych ukierunkowanych na walkę z dopalaczami. W spotkaniu wzięło udział około 110 osób.